Americká speváčka Ariana Grande získala v nedeľu na odovzdávaní Amerických hudobných cien 2016 v Los Angeles ocenenie umelkyňa roka. Najväčším víťazom večera sa však stal tínedžerský idol Justin Bieber.  

Ariana Grande, interpretka hitu Side to Side, porazila Justina Biebera, Selenu Gomez, Rihannu a Carie Underwood, ktorí boli takisto nominovaní na cenu v kategórii umelec roka. Kanaďan Justin Bieber trumfoval ako najobľúbenejší umelec v kategórii pop/rock. Stal sa tiež víťazom ceny za pieseň Love Yourself aj ocenenia za album Purpose. Najlepšou hudobníčkou v kategórii pop/rock sa stala Selena Gomez.

Jackson prekonaný
Kanadský rapper, spevák a skladateľ Drake, ktorý viedol v tohtoročných nomináciách až s rekordnými 13 nomináciami, získal nakoniec tri ceny – v kategóriách rap/hip-hop s albumom Views a s multiplatinovým singlom Hotline Bling. Drake prekonal v počte nominácií na American Music Awards aj rekordéra, zosnulého Michaela Jacksona, ktorý mal v roku 1984 o dve nominácie menej. Avšak v kategórii pop/rock Draka tromfol Bieber.
Rihanna tiež dostala tri Americké hudobné ceny ako najobľúbenejšia umelkyňa v žánri soul/R&B, ďalej v kategóriách najobľúbenejší album a najobľúbenejšia pieseň. Country speváčka Carrie Underwood a alternatívne rockové duo Twenty One Pilots si domov odniesli po dve ceny. Cenu turné roka dostala Beyoncé.

Napršaný úspech
Princov album Purple Rain, nazvaný podľa rovnomenného filmu zosnulej popovej legendy z roku 1984, dostal cenu ako najobľúbenejší soundtrack. Je to možné vďaka zvláštnosti v nominačnom procese AMA: finalistov na cenu totiž vyberajú práve podľa úspešnosti predaja nosičov.

Nezvyčajné víťazstvo dosiahol album 32 rokov po prvom vydaní. Jeho predaj prudko stúpol po smrti Princa na náhodné predávkovanie liekmi v apríli. Cenu prebrala Princova sestra Tyka Nelson a vzdala mu hold: „Stále je jedným z najuznávanejších a najmilovanejších umelcov.“ Album predstihol soundtrackové albumy k filmom Star Wars: Sila sa prebúdza a Samovražedný oddiel.

Dvaja v jednom
Cenu nováčik roka dostal anglický spevák a skladateľ Zayn, formálne nový sólový umelec, ktorý však pod menom Zayn Malin získal už sedem Amerických hudobných cien – vrátane ceny umelec roka 2014 a 2015 – ako člen chlapčenskej skupiny One Direction.

Herec Robert Downey Jr. odovzdal Stingovi osobitnú cenu za zásluhy, teda za výnimočný prínos pre hudbu. Naposledy túto cenu dostala v roku 2008 Annie Lennox.

Špeciality večera
Galavečer v priestoroch Microsoft Theatre v Los Angeles moderovali americká modelka Gigi Hadid a komik Jay Pharoah. Na pódiu vystúpili Bruno Mars, Lady Gaga, Green Day, Grande a Nicki Minaj – a Bieber sa pripojil videomostom z talianskej Bologne, kde je na svojom svetovom turné k albumu Purpose.

Šou okorenili poznámky k americkým prezidentským voľbám. Punk rocková skupina Green Day na pódiu napríklad skandovala „Nie Trumpovi, nie KKK (Ku-klux-klanu), nie fašistickým USA“. Opakovala tak heslá protestujúcich ľudí, ktorí od volieb 8. novembra demonštrujú v uliciach amerických miest.

Americké hudobné ceny boli vytvorené v roku 1973 ako náhrada za Grammy, keď televízii ABC vypršali vysielacie práva na tieto ocenenia. AMA sú podľa organizátorov najväčším programom udeľovania hudobných cien na svete, o ktorých rozhoduje hlasovanie fanúšikov. O nomináciách rozhoduje predaj hudobných nosičov, pričom samotné ceny sa udeľujú na základe internetového hlasovania.