Bratislava/Banská Bystrica 19. júla 2017 (HSP/Foto:TASR-Branislav Caban)

Kandidát na župana Banskobystrického samosprávneho kraja, Ján Lunter o sebe tvrdí, že je nezávislým kandidátom. Je to však skutočne pravda? Lunterova firma Alfa bio totiž v roku 2016 a len 2 dni pred zostavením tretej Ficovej vlády dostala dotácie vo výške takmer 1,5 milióna eur. Nad Lunterovou nezávislosťou preto visia viaceré otázniky.
Na snímke kandidát na predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja Ján Lunter

Pôdohospodárska platobná agentúra pod vedením ministra Ľubomíra Jahnátka (SMER-SD) podpísala s firmou Alfa Bio dve zmluvy v hodnote 892 090,20 a 599 030,45 eur. Jednalo sa o nenávratný finančný príspevok. Všetko sa odohralo len 2 dni pred skončením Ficovej jednofarebnej vlády. Zarážajúci je však fakt, že majiteľom tejto firmy je horúci kandidát na predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja Ján Lunter. Informoval o tom portál Pluska
Podľa portálu idemvoliť.sk,  ktorý na túto kauzu upozornil si SMER údajne kúpil Luntera, aby ako nezávislo sa tváriaci kandidát porazil Mariana Kotlebu a následne by na poste župana BBSK pracoval v prospech Ficovej strany.
Ján Lunter však takéto obvinenia odmieta :
„Dotáciu zo štrukturálnych fondov Európskej únie sme naozaj čerpali – tak ako desiatky slovenských potravinárskych firiem a tisícky firiem, organizácií a projektov na Slovensku. Nezískali sme ju na základe kontaktov a známostí, ale na základe životaschopného projektu. Z dotácie som si nekúpil auto ani dom, ale v súlade s projektom sme ju využili na modernizáciu výrobných procesov a rozširovanie kapacity. To nám umožňuje zamestnať viac ľudí a zvyšovať okrem zisku aj mzdy. Peniaze z Európskej únie sú k dispozícii firmám, ale aj krajom vrátane toho nášho, na to, aby zvyšovali štandard, ktorý poskytujú ľuďom,“ napísal Lunter na sociálnej sieti.
Viacero FB užívateľov však s Lunterom nesúhlasí a v komentároch mu to dali jasne najavo :
„Pán Lunter, nehnevajte sa na mňa, ale každý, kto sa už pokúšal o eurofondy vie, že aj menšia suma je veľký problém, pokiaľ nemáte tie správne kontakty a kvalita projektu je absolútne nepodstatná. Žiaľ, taká je realita na SVK. Nehovoriac o všimnom vo výške desiatok % sumy,“ napísal jeden z nich.
Ďalšia komentujúca Petronela dokonca opísala vlastnú situáciu, keď sa pokúšala o oveľa nižšie sumy no neuspela :
„Pán Lunter, mala som napísaných 5 projektov na sumy 10 000 Eur. Prekontrolované človekom, ktorý sa tým zaoberal…neschválili ani jeden. A Vám schvália okolo 1 500 000 EUR. Môžte aj nám poradiť, ako sa to dá?“
Vynára sa preto viacero otázok. Je náhoda, že Ján Lunter dostal tak vysoké dotácie len 2 dni pred koncom Ficovej jednofarebnej vlády a je náhoda, že následne na to oznámil kandidatúru na post predsedu BBSK ?
Samuel Gdovin