Teherán 7. júla 2019 (TASR/HSP/Foto:EHA News Twitter)

Iránsky ropný tanker, ktorý nedávno zadržali pri Gibraltáre britské kráľovské námorné sily, nesmeroval do Sýrie, vyhlásil v nedeľu na tlačovej konferencii námestník iránskeho ministra zahraničných vecí Abbás Arakčí, ktorého citovala tlačová agentúra Reuters

Na snímke Seyed Abbas Araghchi

Britské námorníctvo zadržalo tanker vo štvrtok, keďže sa plavidlo v rozpore so sankciami Európskej únie snažilo priviezť ropu do Sýrie. Išlo o dramatickú intervenciu, ktorú Arakčí označil za “námornú lúpež”.

Tanker mal kapacitu do dvoch miliónov barelov ropy, a to je podľa neho príčinou, prečo plavidlo prechádzalo cez Gibraltársky prieliv a nie cez Suezský kanál. Arakčí však údaje o finálnej destinácii tankera neposkytol.

“Napriek tomu, čo tvrdí britská vláda, cieľom tohto tankera nebola Sýria. Prístav v Sýrii, ktorý zmienili, nemá totiž na takýto supertanker kapacitu. Jeho destinácia bola niekde inde. Plavil sa cez medzinárodné vody Gibraltárskeho prielivu, pričom žiadny zákon neumožňuje Británii zastavovať plavidlá. Z nášho pohľadu zadržanie tohto tankera bolo námornou lúpežou a požadujeme, aby bolo toto plavidlo oslobodené,” povedal námestník ministra.

Gibraltárska vláda v piatok vyhlásila, že od najvyššieho súdu dostala povolenie na zastavenie tankera na dobu 14 dní. Veliteľ Iránskych revolučných gárd (IRGC) v piatok pohrozil, že na odplatu zajme britskú loď.

K incidentu došlo v čase eskalujúceho napätia medzi Západom a Iránom. Islamská republika 20. júna zostrelila americké bezpilotné prieskumné lietadlo. Kým Washington trvá na tom, že k zostreleniu došlo nad medzinárodnými vodami, Irán tvrdí, že dron sa pohyboval v jeho vzdušnom priestore.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj