Ženeva/Caracas 5. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Venezuelský prezident Nicolás Maduro zrušil svoju účasť na otvorení 36. zasadnutia Rady OSN pre ľudské práva v Ženeve. Prejav v mene Venezuely prednesie na budúci pondelok venezuelský minister zahraničných vecí Jorge Arreaza
Hovorca Rady OSN pre ľudské práva podľa agentúry DPA neuviedol dôvod, pre ktorý Maduro zrušil svoju účasť na ženevskej schôdzke.
Na snímke venezuelský prezident Nicolás Maduro

Arreaza prednesie svoj príspevok v čase, keď venezuelské vedenie čelí rastúcej kritike za násilné potláčanie politického disentu, a to od začiatku protivládnych nepokojov, ktoré vo Venezuele vypukli v apríli tohto roku.
Vyšetrovatelia OSN minulý týždeň zverejnili správu, v ktorej sa uvádza, že zodpovednosť za väčšinu úmrtí počas protivládnych protestov vo Venezuele možno pripísať bezpečnostným zložkám a skupinám podporujúcim Madura.
Podľa správy má používanie nadmernej sily bezpečnostnými zložkami, masové zadržiavanie demonštrantov a mučenie za cieľ vyvolať vo venezuelskej spoločnosti strach. Správa OSN tiež konštatuje, že venezuelské vedenie svojím postupom upiera občanom krajiny ich právo na pokojné demonštrácie. OSN v dokumente vyzvala Venezuelu, aby prepustila svojvoľne zadržaných demonštrantov a zastavila nezákonné používanie vojenských súdov na procesy s civilistami.
Podľa OSN je od apríla, keď vo Venezuele vypukli pouličné protesty, vo vyšetrovacej väzbe okolo 882 ľudí. Počas protivládnych demonštrácií bolo pritom svojvoľne zadržaných odhadom 5341 ľudí.
Maduro zrušil svoju účasť na zasadnutí v Ženeve len niekoľko hodín po tom, ako jeho úrad oznámil, že na schôdzku pricestuje. Naposledy pred toto grémium pozostávajúce zo 47 štátov predstúpil v novembri 2015, keď vo svojom 45-minútovom prejave kritizoval OSN za sústavné obťažovanie zo strany “imperialistických mocností”, ktorého terčom je jeho krajina, a žiadal viac rešpektu.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.