Varšava 20. februára 2018 (TASR/HSP/Foto:Wiadomości PR Twitter)

Námestník poľského ministra kultúry Jaroslaw Sellin v utorok podporil výzvu na zriadenie múzea polokaustu, ktoré by si pripomínalo Poliakov zabitých nacistami počas druhej svetovej vojny. Jeho výroky môžu ešte viac zvýšiť napätie vo vzťahoch s Izraelom, konštatuje agentúra Reuters.
Na snímke námestník poľského ministra kultúry Jaroslaw Sellin

“Myslím si, že príbeh o tom, aký bol osud Poliakov počas druhej svetovej vojny…, si zaslúži byť vypovedaný a ukázaný týmto spôsobom (v múzeu)…,” citovali Sellina štátne médiá. “Stačí si prečítať oficiálne nemecké dokumenty z tých čias alebo Hitlerovu knihu, aby sme zistili, že po Židoch, ktorých chcel úplne vyhladiť z Európy…, boli ďalším (cieľom) všeobecne Slovania, najmä Poliaci.”
Sellin reagoval na návrh spisovateľa a akademika Mareka Kochana v denníku Rzeczpospolita na zriadenie múzea polokaustu. Zo Sellinových vyjadrení nie je jasné, či takéto múzeum postavia.
Tento mesiac sa Poľsko stalo terčom medzinárodnej kritiky po schválení a podpise novely zákona o Ústave pamäti národa (IPN). Zákon stanovuje tri roky väzenia za používanie slovného spojenia “poľské tábory smrti” a ďalšie termíny, ktoré možno interpretovať ako pokus pripisovať Poliakom spoluvinu za zločiny nacistického Nemecka vrátane genocídy európskych Židov.
Návrh zákona o IPN vyvolal diplomatický spor medzi Izraelom a poľskou vládou. Proti novele sa vyslovili aj USA a Ukrajina. Napriek ich kritike i odporu domácich oponentov prezident Andrzej Duda novelu podpísal a potom požiadal o jej preskúmanie ústavný súd.
Izrael vníma novelu zákona o IPN ako pokus o obmedzenie slobody slova a znemožnenie otvorenej diskusie o zločinoch spáchaných na Židoch počas druhej svetovej vojny, ale aj ako pokus trestať i samotné obete holokaustu za ich svedectvá o prežitom utrpení. Na Ukrajine zasa vyvoláva obavy možná interpretácia slovného spojenia “ukrajinskí nacionalisti”, ktorá figuruje v texte novely zákona o IPN.
Poľská vládna strana Právo a spravodlivosť (PiS) tvrdí, že nový zákon je potrebný na zaistenie toho, aby sa aj Polici uznávali ako obete, a nie páchatelia, nacistickej agresie. Nacisti podľa tejto strany považovali Slovanov za rasovo menejcenných a mnoho Poliakov zahynulo alebo ich nútili k otrockej práci počas nemeckej okupácie.