Kyjev 21. septembra 2018 (HSP/Foto: Screenshot YouTube)
 
Na Ukrajine sa zvyšuje hrozba provokácií proti chrámom a kláštorom Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi Moskovského patriarchátu. Nacionalisti, radikáli a predstavitelia Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi Kyjevského patriarchátu sa vyhrážajú, že násilím odcudzia všetky chrámy a kláštory „konkurencie“.

Na snímke metropolita Vyšgorodský a Černobyľský Pavel

Vo svojom vystúpení na YouTube to vyhlásil námestník Kyjevsko-Pečerskej lavry metropolita Vyšgorodský a Černobyľský Pavel. „Znejú vyhrážky, že 14. októbra, na sviatok Pokrov presvätej Bohorodičky, sa uskutočnia aj ďalšie násilné odcudzenia takzvaných „moskovských centier“. Prečo „moskovských“ a nie „Kristových“? Žeby sme žili v Moskve?“ opýtal sa metropolita Pavel.
Pripomenul, že Ruská pravoslávna cirkev na Ukrajine nepatrí Moskve, ale je to vo všeobecnosti ruská cirkev. Niektorým našim čitateľom to musíme vysvetliť, pretože možno nevedia, že v ruštine slova „Rus“ a „Rus“, „ruský“ a „ruský“ môžu mať odlišné významy. V slovenčine slovo „Rus“ má dvojitý zmysel, ba dokonca trojitý: vzťahuje sa na Rusov ako príslušníkov ruskej národnosti, tiež sa vzťahuje na občanov Ruska, a presne takto sa vyslovuje aj názov starého Ruska, napríklad, aj známa Kyjevská Rus.
V ruštine má slovo „Rus“ dva významy: „russkij“ – teda príslušník ruskej národnosti, a „rossijanin, rossijskij“ – teda občan Ruska. Metropolita Pavel práve podčiarkol, že Kyjevsko-Pečerská lavra a ostatné chrámy a kláštory na Ukrajine, ktoré patria Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi  Moskovskému patriarchátu, nepatria Rusku, „Rossijanom“, ale všetkým ľuďom ruskej národnosti, ako aj Ukrajincom – pravoslávnym veriacim, všetkým obyvateľom Ukrajiny.
Vo svojom vyhlásení vyzval všetkých veriacich, aby boli dobrými kresťanmi „nielen podľa písma, ale aj v živote“. Povedal: „Budeme sa ešte viac modliť o to, aby sme ochránili naše svätyne.“ Pripomenul, že všetci pravoslávni veriaci v Rusku, na Ukrajine, v Bielorusku a pod. majú spoločné korene a nemali by sa hádať a bojovať proti sebe.
Monitorovacia misia OSN pre ľudské práva, mimochodom, zaregistrovala, že iba v období máj – august tohto roka na Ukrajine došlo ku šiestim vážnym prípadom napadnutia chrámov Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi  Moskovskému patriarchátu. Polícia však začala trestné konanie iba v dvoch prípadoch.
Eugen Rusnák
 
Video si môžete pozrieť tu:

 
Príspevok Námestník Kyjevsko-Pečerskej lavry metropolita Pavel: „Zvyšuje sa hrozba, že celý kláštorný komplex bude odcudzený silou“ zobrazený najskôr Hlavné správy.