Caracas 13. januára 2019 (TASR/HSP/Foto:Twitter)
 
Agenti venezuelskej tajnej služby nakrátko zatkli v nedeľu predsedu opozíciou vedeného Národného zhromaždenia Juana Guaidóa, keď cestoval na politické zhromaždenie mimo hlavného mesta Caracas

Na snímke Juan Guaidó

Guaidóa zatkla tajná služba Sebin, uviedla na Twitteri jeho manželka Fabiana Rosalesová. Na videu, zverejnenom na sociálnych médiách, vidieť, ako agenti zastavujú jeho vozidlo uprostred rušnej cesty. Neskôr člen jeho strany uviedol po podmienkou anonymity, že politika prepustili.
Guaidó v piatok vyhlásil, že je pripravený nahradiť v prezidentskom úrade Nicolása Madura, ktorého inauguráciu odmietla ako nelegitímnu väčšina krajín na južnej pologuli aj Európska únia.
Predseda Národného zhromaždenia to uviedol deň po tom, ako Maduro zložil sľub a ujal sa druhého prezidentského mandátu. EÚ a jej 28 členských štátov sa na jeho inaugurácii nezúčastnili, rovnako ako ani väčšina latinskoamerických krajín.
Guaidó však podľa tlačovej agentúry AP v piatok povedal, že potrebuje podporu verejnosti, ozbrojených síl a medzinárodného spoločenstva, kým prevezme pred novými voľbami prezidentský úrad. Dodal, že ústava mu túto úlohu prideľuje, ak je Maduro nezákonným prezidentom.
Vyhlásenie predsedu Národného zhromaždenia bolo veľkou výzvou pre socialistického lídra Madura, ktorý odmieta kritiku svojho znovuzvolenia a ktorého vláda drží vo väzniciach mnohých jeho popredných kritikov.
Maduro obviňuje Spojené štáty a domácich nepriateľov z prípravy štátneho prevratu. Zaprisahal sa, že bude pokračovať v socialistickej revolúcii, ktorá vo Venezuele prebieha už dve desaťročia. Jeho popularita však prudko klesla následkom nedostatku základných potravín, hyperinflácie a vzrastajúceho autoritárstva, čo vyvolalo masovú emigráciu.
 
Príspevok Nakrátko zatkli predsedu Národného zhromaždenia Juana Guaidóa zobrazený najskôr Hlavné správy.