Bratislava 13. marca 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-František Iván)
 
Výdavky na odstraňovanie následkov minuloročných záplav na severe Slovenska predstavujú 315 372 eur. Uvádza sa to v Návrhu na úhradu výdavkov súvisiacich so záchrannými prácami počas mimoriadnej situácie na území Okresného úradu Poprad, ktorý dnes schválila vláda. Náklady sa podľa materiálu z dielne rezortu vnútra týkajú vyhlásenia III. stupňa povodňovej aktivity v obciach Ždiar a Tatranská Javorina a v meste Vysoké Tatry v lete 2018

Na snímke Peter Pellegrini (vľavo) na prehliadke terénu v lesoch Tatranskej Javoriny a Ján Richter

Situácia mala za následok poškodenie niekoľkých mostov a ciest, prerušenie dodávky elektriky v Tatranskej Javorine, ako aj pitnej vody v Tatranskej Javorine a Ždiari. „Na základe uvedených dôvodov prednosta Okresného úradu Poprad vyhlásil 17. júla 2018 mimoriadnu situáciu na území okresu Poprad. K vzniknutej mimoriadnej udalosti a vyhlásenej mimoriadnej situácii zasadal sedemkrát Krízový štáb Okresného úradu Poprad. Z jednotlivých zasadnutí boli uložené úlohy pre zložky a organizácie vykonávajúce záchranné práce v zmysle vydaných príkazov prednostom okresného úradu,“ uvádza sa v dokumente. V rámci záchranných prác bolo podľa materiálu napríklad potrebné vytvoriť dočasné vodovodné potrubie pre Ždiar a Tatranskú Javorinu alebo provizórnu cestu a most do spomenutých obcí. „Núdzové zásobovanie elektrickou energiou bolo zabezpečené elektrocentrálami, ktoré bolo treba dopraviť na miesto vrtuľníkom,“ uvádza dokument.
Vyčíslené finančné prostriedky by sa podľa návrhu mali uvoľniť z kapitoly Všeobecná pokladničná správa do rozpočtovej kapitoly Ministerstva vnútra SR. To má následne zabezpečiť ich presun do rozpočtov dotknutých inštitúcii.
 
Príspevok Náklady na riešenie následkov povodní na severe Slovenska predstavujú 315 372 eur zobrazený najskôr Hlavné správy.