Tokio 28. novembra 2016 (HSP/Foto:TASR/AP-AIR PHOTO SERVICE, FILE)

Japonské ministerstvo hospodárstva, obchodu a priemyslu takmer zdvojnásobilo odhadované náklady na odškodnenie za následky jadrového ohrozenia kvôli poškodeniu reaktora vo Fukušime v roku 2011

Na archívnej snímke zničená jadrová elektráreň FukušimaNa archívnej snímke zničená jadrová elektráreň Fukušima

Náklady budú vyššie ako 20 biliónov jenov (177,51 miliardy USD), píše ekonomický denník Nikkei.

Na konci roku 2013 to bolo 11 biliónov jenov, z toho 5,4 bilióna na náhradu škody, 2,5 bilióna na dekontamináciu, 1,1 bilióna na prevezenie kontaminovanej zeminy a 2 bilióny na vyradenie, píše sa v správe. Nový odhad zvýšil náklady na dekontamináciu a vyraďovanie z prevádzky.

Japonské ministerstvo hospodárstva, obchodu a priemyslu bude rokovať so zástupcami ministerstva financií pre prípadné rozšírenie úverového programu o bezúročných 9 biliónov jenov, aby prispela k podpore financovania prevádzkovateľovi fukušimskej elektrárne Tokyo Electric Power, dodáva podľa vyhlásenia agentúra Reuters.

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.