Brusel 14. novembra 2017 (HSP/DWN/Foto:TASR/AP-Jean-Francois Badias)

Európska únia uviedla, že potrebuje dvakrát toľko peňazí ročne ako predtým. Rozpočet by musel byť zvýšený o 140 miliárd
Ilustračné foto

Predseda europarlamentu Antonio Tajani volá po zdvojnásobení rozpočtu Európskej únie. “Musíme dostať dvakrát toľko peňazí, ako je tomu dnes, to je 280 miliárd eur namiesto 140 miliárd eur ročne,” povedal Tajani pre Funke. Avšak zdvojnásobenie rozpočtu EÚ by nemalo byť financované z dodatočných prevodov z členských štátov, ale zavedením daní.
“K tomu je potreba nových vlastných zdrojov EÚ, ako je daň z finančných transakcií na akciovom trhu,” uviedol Tajani. Predseda europarlamentu odôvodnil tvrdenie nákladmi na riešenie migračnej krízy a boja proti terorizmu boja a zvýšenú potrebu investícií. “Európania musia čoraz viac investovať do energetiky, ako aj digitalizácie ekonomiky,” dožadoval sa Tajani. Jediný spôsob, ako by EÚ mohla konkurovať USA, Číne, Indii a Rusku v globálnom meradle.
V súčasnej dobe Parlament EÚ rokuje s ministrami financií vlád členských štátov EÚ o rozpočte Únie na rok 2018. Parlament na budúci rok požaduje zvýšenie o 146,7 miliardy eur – o 2,3 miliardy eur viac chcel sprístupniť minister financií.
Takmer 80 percent z rozpočtu EÚ bude hradených z príspevkov členských štátov, zvyšok bude pochádzať z takzvaných vlastných zdrojov Európskej únie – ide najmä o colné príjmy. Nemecko, najväčší čistý prispievateľ, prispieva do rozpočtu EÚ takmer 20 percentami. Situácia pre Úniu sa násobne zhorší brexitom.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.