Bratislava 25. februára 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský, Pavel Neubauer )
 
Národná kriminálna agentúra sa bude zaoberať prípadom údajného vydierania prezidenta Andreja Kisku. “Národná protizločinecká jednotka NAKA začala na základe medializovaných informácií konať v trestnej veci zločinu vydierania,” potvrdila medializované informácie pre agentúru SITA hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Baloghová

Na kombosnímke Andrej Kiska a Robert Fico

Prezident Andrej Kiska v piatok vyhlásil, že trestné stíhanie voči konateľovi firmy KTAG, ktorú spoluvlastní, je pomstou expremiéra a predsedu Smeru-SD Roberta Fica za to, že ho odmietol vymenovať za sudcu či dokonca predsedu Ústavného súdu SR. Kiska tiež v piatok opísal, ako mu telefonoval koaličný partner Fica, predseda Mosta-Híd Béla Bugár, že Fico chce ísť na ústavný súd. Prezident tvrdí, že Fico mu odkázal, že buď ho vymenuje, alebo sa voči nemu spustí vojna.
Zároveň prezident priznal, že mu hrozí 7-12 rokov väzenia, o čom keď sa dozvedela jeho manželka, tak sa triasla a maloletá dcéra dva dni plakala.
Fico tvrdenia prezidenta ešte v piatok odmietol s tým, že naopak, prezident Kiska ovplyvňoval orgány činné v trestnom konaní, keď sa informoval o prípade svojej spoločnosti KTAG. Fico navyše očakáva od prokuratúry alebo polície, že vyvrátia tvrdenia prezidenta o ich účelovom zneužití predsedom alebo stranou Smer. “Ja som netušil o tom, že bude vznesené nejaké obvinenie, ani ma to nezaujíma. Rozhodli o tom orgány činné v trestnom konaní a nie Fico,” povedal.
Advokát Daniel Lipšic, ktorý zastupuje obvineného konateľa KTAG Eduarda K. v piatok novinárom povedal, že Kiskovi pred niekoľkými týždňami radil podať vo veci vydierania trestné oznámenie. “Ak sa niekto vyhráža problémami, vojnou, nepriamo aj trestným stíhaním, ak nebude niekam vymenovaný, to podľa mňa spĺňa všetky zákonné znaky trestného činu vydierania, dokonca aj v prísnejšej skutkovej podstate,” povedal Lipšic.
Prezident však v piatok povedal, že nie je dobré pre situáciu v spoločnosti, keď sa politici súdia. Lipšic s týmto súhlasí pri trestnom čine ohovárania, vydieranie je však podľa neho “veľmi nebezpečný trestný čin”. Pripomenul, že tlačová beseda prezidenta bola verejná, preto orgány činné v trestnom konaní majú zo zákona povinnosť konať, ak sa dozvedia o podozreniach o spáchaní trestného činu. “A teda to očakávam, že sa stane,” uviedol.
V prípade dnes zároveň podal trestné oznámenie pre podozrenie na vydieranie opozičný poslanec NR SR Ondrej Dostál (klub SaS). “Konanie Roberta Fica opísané Andrejom Kiskom mohlo podľa môjho názoru naplniť skutkovú podstatu tohto trestného činu,” vysvetlil poslanec.
 
Príspevok NAKA spustila vyšetrovanie údajného vydierania prezidenta Kisku zobrazený najskôr Hlavné správy.