Bratislava 17. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-František Iván)

Národná kriminálna agentúra (NAKA) obvinila profesionálneho vojaka, ktorý predával strelivo a výbušninu z muničných skladov. O prípade dnes informoval riaditeľ agentúry Peter Hraško.
Ilustračné foto

V rámci akcie Aves polícia zadržala v októbri dve osoby. Okrem profesionálneho vojaka, 26-ročného Gabriela S. aj 28-ročného Dávida Ch. Obaja boli obvinení z nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami. Hrozí im odňatie slobody na tri až osem rokov.
Gabriel S. sa pokúsil predať na parkovisku v Galante celkom 3350 kusov nábojov rôzneho kalibru od rôznych výrobcov, 1760 gramov výbušniny TNT a 2,5 metra zápalnej šnúry. Vojak dohromady od Adama B. utŕžil 6650 euro, objasnil riaditeľ NAKA. Vyšetrovatelia predpokladajú, že munície sa zmocnil nelegálne. Mal k nej prístup v rámci vykonávania svojej profesie. Pôsobil vo vojenskom útvare v Seredi.
„Skúmal sa aj extrémistický motív. Zatiaľ takáto spojitosť nebola potvrdená,“ uviedol Hraško. „Základným motívom jeho správania bol finančný prospech. Nie vždy predávajúci vie, na čo to chce kupujúci použiť,“ doplnil policajný prezident Tibor Gašpar.
Prípad je podľa riaditeľa NAKA výsledkom činnosti pracovnej skupiny, ktorá bola zriadená v súvislosti so zmiznutím munície s viacerých vojenských muničných skladov. Jej súčasťou sú aj príslušníci Vojenského spravodajstva. Práve tí získali operatívne informácie, že profesionálny vojak sa pokúša distribuovať výbušniny a strelivo.
V rámci policajnej akcie vykonala NAKA domové prehliadky v Galante, Skalici, Detve, tiež prehliadky motorových vozidiel. Pri týchto prehliadkach vydal vojak aj nelegálne držanú signálnu pištoľ. U Dávida Ch. bolo nájdené TNT a tiež komponenty dlhej guľovej zbrane.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.