Praha/Ostrava 15. septembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)
 
Polícia Českej republiky zadržala skupinu distribútorov drog, ktorá pôsobila v meste Ostrava a v jeho okolí. Z výroby zmesi určenej na fajčenie je podozrivých celkom päť osôb vo veku 17-41 rokov. Táto zmes je v kombinácii s alkoholom prakticky smrteľná.

Ilustračné foto

Polícia najskôr zadržala päť mužov vo veku od 17 do 41 rokov a obvinila ich z trestného činu vo veci nedovolenej výroby a držania omamných látok a jedov. Hrozí im až päťročné väzenie. Vo štvrtok večer potom polícia obvinila šiesteho muža, ktorému hrozí trest vo výške až 18 rokov.
Zmesou sa otrávilo viac ako 20 osôb a jeden bezdomovec po užití drogy zomrel.
Aké sú hrozby a tiež dôsledky jej použitia opísal pre Sputnik Erken Imanbayev, známy odborník z oblasti toxikológie a vedúci lekár kliniky Profmed.
 
Čo sú to fajčiarske zmesi? A aký je ich vplyv na organizmus?
Zmesi určené na fajčenie sú zmesi syntetických a narkotických látok. Základom všetkých takýchto zmesí je neurotoxický jed 4 tetrahydrokanabinol. Pridáva sa napríklad do hašiša, marihuany a mnohých ďalších narkotických látok. Silne ovplyvňuje centrálny nervový systém, ktorý je zodpovedný za emocionálny stav človeka. V porovnaní s inými liekmi je považovaný za najviac zákerný, pretože spôsobuje psychickú závislosť, a nie bolesť či závažné telesné postihnutie, ako je tomu napríklad pri užívaní heroínu či metadónu.
Mnohí ľudia sú presvedčení, že jedno použitie nemá vplyv na ich život, ale hlboko sa mýlia. Psychická závislosť vzniká prakticky ihneď. Myšlienka o tom, že keď táto omamná látka pôsobí, potom sa radosť násobí a problémy miznú, sa začne motať a jej hranice sa rozostrujú. Skôr či neskôr tento efekt opadne a namiesto neho prichádza depresia, zmeny nálad a tiež túžba vrátiť sa do eufórie.
 
Aký je rozdiel medzi touto zmesou a drogami?
Zmesi určené na fajčenie sú vlastne také extra drogy. V súčasnej dobe je drogová závislosť nejasná. Môžeme túto zmes rozdeliť na jednotlivé zložky, ale špecifický názov jej dať nemôžeme, preto ho do registra zakázaných látok na použitie a distribúciu nemôžeme uviesť.
Navyše vďaka metóde zvanej hydroponie (pestovanie v živnom roztoku) vytvorili biochemici nové druhy, ktoré neposkytujú pozitívne eufóriu, ale tú negatívnu. Obete sú ochromené strachom z halucinácií. Tráva je nebezpečná svojimi vlastnosti. Na rozdiel od “klasických” drog, o ktorých toho už veľa vieme, sa tieto zmesi môžu rôzniť vo svojom zložení. Biochemici môžu týmto zmesiam dodávať akýkoľvek účinok.
 
Ako rýchlo sa tieto drogy šíria po svete?
Hľadanie rôznych spôsobov na získanie drogy a tiež samotné ľudské vedomie sa vyvíjajú. Vlády všetkých krajín na svete pracujú rovnakým spôsobom. Ale drogy sú vždy o krok či dva pred legislatívou. Táto zmes, ktorá sa dováža ako droga, nie je vždy podrobená metóde chromatografie, a preto sa za drogu nepovažuje.
 
Ako dlho táto droga účinkuje?
Účinok závisí na tom, aké množstvo bolo požité. Závislosť ale na danej dávke nezávisí. Už s užitím jedného gramu vzniká chuť na opakované požitie.
 
Ako poznáme osobu, ktorá túto drogu užíva?
Prvým a tým najdôležitejším faktorom sú rozšírené zreničky. Potom nasleduje slintanie, prchké oči, nesústredenosť, nedostatok spánku alebo naopak nadmerná ospalosť.
 
Príspevok Najzákernejšie droga: Odborník uviedol, prečo sú zombie drogy, ktoré zaplavili našich susedov, nebezpečné zobrazený najskôr Hlavné správy.