Bratislava 23. februára 2018 (HSP/Foto:TASR-Marko Erd)

Na Bratislavskom hrade vo štvrtok prebiehal Národný konvent o EU za účasti troch najvyšších ústavných činiteľov – Róberta Fica, Andreja Kisku a Andreja Danka. Podujatie organizovalo ministerstvo zahraničia a jeho cieľom bolo zlepšiť informovanosť verejnosti o členstve SR v EU, o výhodách členstva v Únii a aj o zodpovednosti členov za dianie v EU.
Na snímke zľava predseda vlády SR Robert Fico, predseda Národnej rady SR Andrej Danko a prezident SR Andrej Kiska

Každý z najvyšších ústavných činiteľov mal svoj príhovor, v ktorom hodnotil súčasnú situáciu v Únii. Asi najobjektívnejší z príhovorov mal predseda NR SR Andrej Danko, ktorý okrem iných vecí povedal: “EU je dobrý projekt, musí sa však vrátiť k svojej podstate. Tou je služba obyvateľom, nie služba ľudí európskym inštitúciám. Zamyslieť sa treba aj nad tým, či by Európsky parlament nemali tvoriť priamo zástupcovia národných parlamentov. Tiež nad odovzdávaním kompetencií Bruselu. Po brexite sa musíme zhovárať o tom, či Európsky parlament by nemali tvoriť priamo zástupcovia národných parlamentov. Musíme sa rozprávať o tom, ako prehlbovať dialóg Európskeho parlamentu s národnými parlamentmi, alebo ako kooperovať lepšie s Európskou komisiou. EU nemôže byť odtrhnutá od reality. Niektorí europoslanci zabúdajú, odkiaľ prišli.”
Ďalší, kto s prejavom vystúpil bol premiér Róbert Fico, ktorý okrem výzvy na dobudovanie eurozóny, dostatie migrácie pod kontrolu, či výzvy na tesnejšiu spoluprácu v oblasti obrany a vnútornej bezpečnosti už EU len ospevoval, keď povedal: “Miesto Slovenska je v EÚ a jej jadre. S EU nesmieme hazardovať. Je to náš životný priestor. A prichádzame do fázy, keď budeme musieť povedať, čo chceme. Mojím záujmom, ako predsedu vlády SR, je Slovensko. Viem, že znamená, ak hovoríme o boji za Slovensko, rovnako aj boj za Európu. To sa nedá dnes rozdeliť. My sme EÚ, EÚ to sme my. Chceme byť silný a vplyvný hráč v EU, ktorý bude sedieť s tými najsilnejšími a budeme mať vplyv na rozhodnutia, ktoré budú hýbať celou Úniou. Ak si krajiny mimo eurozóny myslia, že sa ich nebudú dotýkať, tak sú na veľkom omyle. Chcem veľmi jasne a zrozumiteľne vyhlásiť, že mojím záujmom ako predsedu vlády SR je Slovensko… Treba sa postaviť demagógom a extrémistom. Nie je nič lepšie ako EÚ. Naša bezpečnosť, prosperita a sociálny štandard nemajú alternatívu mimo Únie! Chcem Slovensko v jadre.”
Podobne eurofilný a k tomu štandardne “protiextrémistický” prejav mal aj prezident Andrej Kiska, ktorý povedal: “O EU je potrebné hovoriť viac aj preto, že sa v slovenskej politike ozývajú hlasy, ktoré členstvo SR v Únii priamo alebo nepriamo spochybňujú. Taktiež sa do verejnej diskusie zapája propaganda, ktorá podporuje nacionalistické a extrémistické politické prúdy a pomáha im zosilňovať vplyv na verejnú mienku. Nemôžeme to podceňovať. Súčasnú podporu EU od občanov nemôžeme brať za samozrejmosť… Napriek zlepšeniu kvality života Slovákov vďaka členstvu v EU zaznieva o tejto organizácii málo dobrého. Namiesto toho počúvame o zlom Bruseli, aj o tom, ako nám berie našu suverenitu. Že strácame to naše, slovenské. Presne opak je pravdou.”
Ako je teda zrejmé, celý Národný konvent o EÚ aj na základe rečí našich najvyšších ústavných činiteľov bol len obyčajnou propagandistickou fraškou, prostredníctvom ktorej chceli eurobyrokrati a naši politici zmanipulovať slovenských občanov v prospech podpory súčasnej stále viac totalizujúcej sa Únie. Keď totiž človek počúva tie reči o tom, že nič iné ako jadro EU neexistuje (pritom žiadne jadro zatiaľ neexistuje), že nič iné ako sedieť za jedným stolom s “najsilnejšími” nepripadá do úvahy, či o tom, že žiadne snahy Bruselu o odobratie našej suverenity nejestvujú, núti ho to povedať, že Slovensko riadia naozaj nekompetentní a voči svojmu národu a vlasti ľahostajní ľudia. Každý rozumne zmýšľajúci človek totiž vie, aká je pravda, kam byrokrati a západní politici vývoj v EU smerujú a čo je hlavným cieľom celého súčasného diania. Je to centralizácia moci, hlboká integrácia, migrácia a islamizácia Európy a na konci likvidácia národných štátov a vytvorenie superštátu – Spojených štátov európskych. No podľa Fica, či Kisku je všetko v najlepšom poriadku, nič sa nedeje a hor sa do jadra. Je to naozaj veľmi smutný obraz súčasnej slovenskej politickej triedy.

Martin Bago