Madrid 9. novembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Manu Fernandez)

Španielsky Najvyšší súd uvalil väzbu na bývalú predsedníčku katalánskeho parlamentu Carme Forcadellovú s možnosťou prepustenia na kauciu. Výšku kaucie stanovil na 150.000 eur. Sudca súčasne nariadil konfiškáciu jej cestovného pasu, informovala agentúra AP.
Na snímke Carme Forcadellová

Najvyšší súd v Madride vo štvrtok vypočúval Forcadellovú a piatich poslancov rozpusteného katalánskeho parlamentu. Vyšetrujúci sudca Pablo Llarena mal na základe výsluchu rozhodnúť, či sú vinní zo vzbury, podnecovania k vzbure a zneužívania verejných financií s cieľom vyhlásiť nezávislosť.
Prokuratúra žiadala sudcu, aby Forcadellovú a troch ďalších bývalých poslancov vzal do väzby bez možnosti prepustenia na kauciu.
Sudca napokon uvalil väzbu s možnosťou prepustenia na kauciu na Forcadellovú a štyroch poslancov. Kaucia, v prípade poslancov stanovená na 25.000 eur, musí byť zložená v priebehu týždňa. Musia tiež odovzdať svoje pasy a nesmú opustiť územie Španielska.
Šiesteho poslanca Joana Josepa Nueta, ktorý umožnil hlasovanie o nezávislosti v katalánskom parlamente, ale za nezávislosť nehlasoval, sudca nariadil prepustiť z vyšetrovacej väzby.
Denník La Vanguardia vo štvrtok podvečer informoval, že Forcadellová i dvaja exposlanci, Lluís Corominas a Lluís Guinó, pred súdom vyhlásili, že rešpektujú uplatnenie článku 155 španielskej ústavy, na základe ktorého sa Katalánsko dostalo pod priamu správu Madridu.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.