Denver 6. júna 2018 (HSP/Foto:YouTube)
 
Americký najvyšší súd v pondelok rozhodol o justičnom víťazstve pekára z Colorada, ktorý odmietol na základe svojich kresťanských presvedčení urobiť svadobnú tortu pre homosexuálnu dvojicu. Agentúra Reuters upozorňuje, že pôjde o významný precedens, ktorý umožní ľuďom uplatňovať výnimky na základe náboženského presvedčenia

Na snímke budova Najvyššieho súdu USA.

Sudcovia v rozhodnutí uviedli, že Coloradská komisia pre občianske práva uplatnila neprípustnú mieru utláčania náboženských slobôd, začala konanie proti pekárovi Jackovi Phillipsovi, ktorý svojim porušil antidiskriminačný zákon tým, že rázne odmietol homosexuálny pár David Mullins a Charlie Craiga v roku 2012. Právne predpisy v štáte Colorado bránia podnikom odmietnuť poskytovanie služieb na základe rasy, pohlavia, rodinného stavu alebo sexuálnej orientácie.
Súd však teraz dospel k záveru, že komisia porušila náboženské práva Phillipsa podľa prvého dodatku ústavy USA.
Sudcovia však nevydali konečné rozhodnutie o okolnostiach, za ktorých môžu ľudia uplatňovať výnimky z antidiskriminačných zákonov založené na náboženstve. Rozhodnutie sa taktiež nezaoberalo dôležitými námietkami vznesenými vo veci vrátane tej, či pečenie koláča je aktom chráneným zárukou slobody prejavu podľa ústavy.
Prípad pekára sa stal v Spojených štátoch predmetom širokej spoločenskej diskusie a zdôraznil napätie medzi podporovateľmi LGBTI zväzkov a konzervatívnymi kresťanmi.
Obe strany vyhlasujú, že ide o víťazstvo. Zástancovia páru poznamenali, že rozhodnutie zdôraznilo význam práv gayov a jasne uviedlo, že podniky otvorené pre verejnosť musia slúžiť všetkým.
“Dnešné rozhodnutie znamená, že náš boj proti diskriminácii a nespravodlivému zaobchádzaniu bude pokračovať,” uviedli vo vyhlásení Mullins a Charlie Craig. “Vždy sme verili tomu, že v Amerike by ste nemali byť odmietnutí v obchode otvorenom pre verejnosť kvôli tomu, kto ste.”
Právnici pekára uviedli, že súd zdôrazňuje, že teraz sa musí rešpektovať náboženské presvedčenie. “Je ťažké uveriť, že ma štát potrestal za to, že som pracoval v súlade s mojimi presvedčeniami o manželstve. To nie je sloboda alebo tolerancia,” povedal Phillips vo vyhlásení.
 
 
Príspevok Najvyšší súd USA dal za pravdu kresťanskému pekárovi, ktorý odmietol homosexuálny pár zobrazený najskôr Hlavné správy.