Washington 5. decembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Alex Brandon)

Najvyšší súd Spojených štátov povolil v pondelok úplné uplatnenie najnovšieho dekrétu prezidenta Donalda Trumpa, ktorý zakazuje občanom šiestich krajín vstup do USA. Informovala o tom agentúra AP.
Na snímke americký prezident Donald Trump

Na základe pondelkového súdneho verdiktu nebudú môcť cestovať do USA občania šiestich prevažne moslimských krajín, konkrétne Čadu, Iránu, Jemenu, Líbye, Somálska a Sýrie.
Výnimku budú mať len tí, ktorí majú v Spojených štátoch príbuzných alebo majú väzby na americké spoločnosti a univerzity. Najvyšší súd tak vyhovel žiadosti Trumpovej administratívy o pozastavenie platnosti rozhodnutí súdov nižšieho stupňa, ktoré už tretiu verziu prezidentovho protiimigračného dekrétu zablokovali.
Za plné uplatnenie Trumpovho dekrétu hlasovali aj napriek prebiehajúcim odvolacím konaniam na nižších súdoch siedmi z deväťčlenného zboru sudcov Najvyššieho súdu.
Dekrét sa vzťahuje aj na občanov Severnej Kórey a niektorých venezuelských vládnych predstaviteľov, avšak tieto jeho ustanovenia súdy nižšieho stupňa predtým nenapadli.
Najnovšia, už tretia verzia Trumpovho cestovného zákazu bola ohlásená 24. septembra a do platnosti mala vstúpiť v októbri. Tesne predtým však platnosť dekrétu pozastavil havajský súd s argumentom, že s určitou štátnou príslušnosťou nemožno spájať zvýšené bezpečnostné riziko pri vstupe do USA.
Tretia verzia cestovného zákazu bola vydaná po tom, ako dva predchádzajúce prezidentské dekréty, ktoré Trump podpísal v januári a marci, zablokovali federálne súdy s odôvodnením, že sú v rozpore s 1. dodatkom Ústavy Spojených štátov. Ten okrem iného garantuje aj slobodu vierovyznania.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.