Bratislava 25. mája 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)
 
Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) sa má pozrieť na hospodárenie Úradu komisára pre deti. O kontrolu ho žiada Národná rada SR uznesením, ktoré v piatok 119 hlasmi schválila.

Na snímke detská ombudsmanka Viera Tomanová

Návrh na kontrolu dala opozícia, odobril ho ľudskoprávny výbor. Dôvodom sú medializované informácie, že úrad Viery Tomanovej nezverejňoval zmluvy tak, ako mu ukladá zákon. “Ďalej robil priame nákupy spôsobmi, ktoré zákon vylučuje, investoval do predmetov, ktoré nesúvisia s činnosťou Úradu komisára pre deti,” vysvetlila poslankyňa SaS Natália Blahová, pričom poukázala napríklad na kúpu obrazov.
Opozícia v návrhu pripomína, že Tomanová využíva verejné zdroje, a preto je na mieste žiadať vykonanie kontroly, ktorou by sa vyvrátili podozrenia z nehospodárneho nakladania s peniazmi daňovníkov.
Tomanová už pred časom povedala, že sa kontrole nebráni. “Úrad komisára pre deti sa v žiadnom prípade nebráni akejkoľvek kontrole zo strany NKÚ,” reagoval nedávno pre TASR mediálny poradca z úradu Pavol Kováč. Tomanová už na podozrenia, o ktorých písal v minulosti Denník N, reagovala a článok označila za nepravdivý a zavádzajúci. Spochybnila informácie o prenájme parkovacích miest aj o kúpe obrazov za 2600 eur.
 
Príspevok Najvyšší kontrolný úrad sa má pozrieť na hospodárenie Tomanovej úradu zobrazený najskôr Hlavné správy.