Káhira 3. januára 2018 (HSP/Foto: TASR/AP- Rick Bowmer, File)

Najvyšší egyptský duchovný Shawki Allam vyzval na zákaz bitcoinu, pretože ​​digitálna mena je v islame “zakázaná”
Ilustračné foto

Egyptský denník Al-Ahram tvrdí, že vyhlásená fatwa zakazuje digitálnu menu “kvôli hazardu, ktorý sa s ňou spája a ktorý je priamo zodpovedný za finančné zničenie jednotlivca”. Egyptský mufti vyhlásil, že bitcoin vychádza “z nedostatku vedomostí a z podvádzania”.
Poznamenáva tiež, že ​​je to neregulovaná kryptomena, a “jej riziko a vysoký potenciál zisku podkopáva schopnosť Egypta udržiavať a stabilizovať svoju vlastnú menu”. Mohla by mať “negatívny vplyv na právnu bezpečnosť predajcov, pravdepodobne kvôli zlyhaniu zverejnenia finančných operácií” a môže viesť k “ľahšiemu praniu špinavých peňazí a obchodovaniu s kontrabandom”.
Aj keď je bitcoin v Egypte legálny, štátny finančný regulačný úrad v minulom mesiaci vyhlásil, že túžba ľudí používať menu je “forma podvodu, ktorý spadá pod právnu prekážku”. Navyše, “narúša štátnu autoritu pri zachovávaní výmeny meny, ako aj potrebné opatrenia v dohľade nad domácimi a zahraničnými finančnými aktivitami.”
Poradca veľkého muftiho Magdy Ashour pre Egypt Daily dodáva, že bitcoin bol tiež “priamo použitý na financovanie teroristov”.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.