Bratislava 23. novembra 2018 (HSP/TK KBS/Foto:TK KBS)
 
Dóm sv. Alžbety v Košiciach a Katedrála sv. Jána Krstiteľa v Prešove sa pripoja k svetovým pamiatkam, aby spoločne upriamili pozornosť na ľudí prenasledovaných pre svoju vieru. V rámci Týždňa pomoci prenasledovaným kresťanom a v súvislosti s uvedením Správy o stave náboženskej slobody vo svete budú na podnet národnej kancelárie ACN Slovensko – Pomoc trpiacej Cirkvi 23. novembra tieto chrámy osvetlené červeným svetlom – farbou krvi mučeníkov

Ilustračné foto

Gotická dominanta Košíc bude takto osvetlená vo večerných a nočných hodinách do nedele 25. novembra.
Medzinárodná pápežská nadácia ACN – Aid to the Church in Need (u nás známa ako Kirche in Not) vo štvrtok 22. novembra napoludnie v Ríme oficiálne predstavila aktuálne vydanie Správy o stave náboženskej slobody vo svete. ACN dva roky skúmala situáciu v 196 krajinách sveta a podľa jej zistení žije až 61% svetovej populácie v krajinách, kde je potláčané právo na náboženskú slobodu. Zvlášť závažné porušovanie náboženskej slobody sa podľa tejto správy vyskytuje v 38 krajinách. Štrnáste vydanie správy po prvýkrát na Slovensku predstaví národná kancelária ACN Slovensko – Pomoc trpiacej Cirkvi v piatok 23. novembra na verejnej prezentácii za účasti medzinárodných hostí.
Pri tejto príležitosti sa Košice a Prešov pripoja k svetovým mestám, kde sa do červenej farby zahaľujú rôzne významné chrámy a kultúrne pamiatky. Stávajú sa tak tichým, ale do očí bijúcim hlasom tých, ktorí hlas nemajú. Červená farba pripomína mučeníkov dnešných dní a na porušovanie náboženskej slobody upozorňuje aj v Benátkach, Paríži, Prahe, Londýne, Barcelone, Washingtone, Sydney, na Filipínach a na mnohých ďalších miestach sveta. „Ako organizácia, ktorej poslaním je pomáhať prenasledovaným kresťanom, má ACN osobitnú povinnosť obhajovať základné ľudské právo – právo na slobodu svedomia a náboženstva,“ povedal o aktivitách sprevádzajúcich vydanie Správy o stave náboženskej slobody vo svete výkonný prezident ACN Thomas Heine-Geldern. Ďalej pokračoval: „Žiaľ, stále častejšie dochádza k porušovaniu tohto základného ľudského práva a týka sa to všetkých náboženstiev. Preto pozývame ľudí po celom svete, aby sa spolu s nami postavili na obranu náboženskej slobody a urobili viditeľné gestá solidarity.“
Naša krajina vyjadruje svoju solidaritu s prenasledovanými nultým ročníkom Týždňa pomoci prenasledovaným kresťanom, ktorý sa koná od 17. do 25. novembra. Hosťom tohto podujatia je sýrsky katolícky arcibiskup Mons. Antoine Chahda z Aleppa v Sýrii. Arcibiskup navštívi sedem slovenských miest, kde bude rozprávať o utrpení a prenasledovaní, ktoré zažívajú kresťania na Blízkom východe. Jeho svedectvo zaznelo po prvýkrát v stredu v Trnave na záverečnej svätej omši Trnavskej novény a odznie ešte v Nitre, Bratislave, Žiline, Košiciach, Prešove a Ružomberku. Tento týždeň zároveň otvára kampaň národnej kancelárie ACN Slovensko s názvom Pomoc pre Sýriu, pretože nadácia si uvedomuje, že pokojná budúcnosť Sýrie je i v našich rukách.
ACN – Aid to the Church in Need je medzinárodnou dobročinnou a pastoračnou organizáciou. Je zameraná na poskytovanie materiálnej a duchovnej pomoci kresťanom všade tam, kde sú prenasledovaní, utláčaní alebo kde trpia hmotnou núdzou. Vznikla v roku 1947 a v roku 2011 bola povýšená na nadáciu pápežského práva. ACN každoročne realizuje viac než 5 300 projektov v takmer 150 krajinách sveta. Podporuje ju približne 400 000 súkromných darcov z celého sveta. Na Slovensku pôsobí prostredníctvom národnej kancelárie ACN Slovensko – Pomoc trpiacej Cirkvi od marca 2017.
Zdroj: ACN Slovensko – Pomoc trpiacej Cirkvi.
 

Príspevok Najvýchodnejšia gotická katedrála v Európe sa tri dni zahalí do červena zobrazený najskôr Hlavné správy.