Bratislava 22. októbra 2018 (SITA/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)
 
Druhou najpočetnejšou skupinou z hľadiska exekúcií dôchodkov sú invalidní dôchodcovia

Ilustračné foto

Sociálna poisťovňa vykonala za prvé tri štvrťroky tohto roka spolu 325 692 exekučných zrážok z dôchodku. Podľa druhu dôchodku v tejto skupine výrazne dominujú poberatelia starobného dôchodku, ktorí tvoria viac ako polovicu dôchodcov s exekučnou zrážkou. “Napríklad v septembri z celkového počtu 34 967 bolo 20 356 starobných dôchodcov,” informoval hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder. Druhou najpočetnejšou skupinou sú invalidní dôchodcovia – v septembri poberalo krátený dôchodok až 12 167 z nich.
Mesačné maximum dosiahol počet exekučných zrážok začiatkom roka v januári (36 879) a vo februári (36 979). Najmenej ich bolo v septembri (34 967), avšak tento pokles súvisí najmä so zmenou životného minima k 1. júlu 2018 (výška zostatku dôchodku po exekučnej zrážke musí byť najmenej v sume životného minima, čo je 205,07 eura).
Najmä pre blížiace sa obdobie nákupov vianočných darčekov Sociálna poisťovňa opäť upozorňuje na potrebu finančnej disciplíny a obozretnosť pri preberaní finančných záväzkov. Najčastejšie sa exekučné zrážky z dôchodkov vykonávajú v prospech nebankových subjektov, telekomunikačných operátorov či poskytovateľov dátových služieb a zdravotných poisťovní. “Ak má poberateľ dôchodku nariadenú exekúciu, Sociálna poisťovňa je povinná určenú sumu zraziť z dôchodku – nemôže exekúcie zastaviť a ani znížiť výšku zrážky,” dodal Višváder.
 
Príspevok Najviac exekučných zrážok majú starobní dôchodcovia zobrazený najskôr Hlavné správy.