Mexiko 22. februára 2018 (HSP/Sputnik/Foto:wikimedia)

Vedci Národného ústavu antropológie a dejín Mexika našli 198 starobylých artefaktov a pozostatkov živých bytostí vo vnútri Sac Actun – najväčšieho podvodného jaskynného systému na svete. Podzemné oddiely tejto jaskyne používali Mayovia pre obete, pretože považovali jaskyňu za bránu do posmrtného sveta.
Na snímke jeden zo vstupov do jaskynného systému Sac Actun

Informuje o tom Science Alert. Potápači našli ľudské a zvieracie kosti, ktorých vek presahuje 9 000 rokov. Na dne ležali skameneliny bytostí, ktoré žili behom poslednej doby ľadovej, vrátane obrovských leňochodov, medveďov a chobotnatcov. Ako uvádzajú vedci, jaskyňa sa stala pascou pre tých, ktorí do nej náhodne spadli: zvieratá a ľudia sa nedokázali z nej dostať.
Okrem toho boli nájdené časti keramického riadu, nástenné maľby a kultové predmety. 140 zo skoro 200 nálezov patrí ku kultúre Mayov.
Celková dĺžka Sac Actunu je 347 kilometrov, čo ju robí druhou podľa veľkosti na svete. Na prvom mieste je Mamutia jaskyňa v USA (cez 587 kilometrov), ktorej väčšia časť je bez vody.
Skúmanie obrovskej jaskyne bolo zahájené v roku 1997 z cenotu Gran Cenote. Krasové závrty spojené s jaskyňou sú rozhádzané po celom Yucatáne. Mayovia ich považovali za posvätné, sú jedinými prameňmi pitnej vody na celom poloostrove, preto okolo nich pôvodní Američania stavali mestá a iné obydlia.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.