Bratislava 31. augusta 2018 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)
 
Súčasný šéf rezortu zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák, je už takmer rok spájaný s tým, že sa stane prezidentským kandidátom vládneho Smeru-SD. Čím ďalej to však vyzerá tak, že v Smere si budú musieť nájsť niekoho iného. Slovensko totiž bude v roku 2019 predsedať Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) a Lajčák sa stane úradujúcim predsedom organizácie. Jej šéf Greminger potvrdil, že Lajčák sa už na túto funkciu pripravuje.

Na snímke minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák

 
Slovenská republika bude v budúcom roku predsedať Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) a pri tejto príležitosti šéf organizácie Thomas Greminger poskytol rozhovor Hospodárskym novinám, v ktorom okrem iného uviedol: “Veľmi sa tešíme aj na to, že úradujúcim predsedom sa stane Miroslav Lajčák, súčasný šéf Valného zhromaždenia OSN. Veľmi dobre vieme, že Lajčák je extrémne skúsený a brilantný diplomat. Som si istý, že Slovensko aj vďaka jeho osobe prinesie našej organizácii v čase vášho predsedníctva veľmi veľa,” povedal.
Doplnil, že s Lajčákom sa osobne stretol zhruba päť- alebo šesťkrát. “Mali sme už viacero diskusií, na ktorých sme tieto veci dopodrobna rozoberali. Spolu so svojimi ľuďmi robím všetko možné pre to, aby sme Lajčáka a jeho vynikajúci tím čo najlepšie pripravili na nepochybne úspešné slovenské predsedníctvo.”
Greminger ďalej uviedol, že Slovensko by mohlo prispieť vyriešeniu medzinárodného sporu o Ukrajinu a Krym. “Slovensko je v súčasnosti členom trojky Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe. Zároveň sa pripravuje na to, že v nasledujúcom roku bude tejto organizácii predsedať. Podľa mňa je to najlepší príspevok vašej krajiny k zvládnutiu tohto konfliktu. Vymenujete aj špeciálneho predstaviteľa, ktorý povedie kontaktnú skupinu na Ukrajine a bude pracovať na vyriešení vzniknutej situácie. Takže Slovensko bude v tejto oblasti už čoskoro nepochybne zohrávať veľmi významnú úlohu.”
Lajčák sa stal predsedom Valného zhromaždenia OSN a prednedávnom sa dokonca uchádzal o post lídra najväčšej medzinárodnej organizácie, no za šéfa OSN bol napokon zvolený portugalský politik António Guterres.
 
S najväčšou pravdepodobnosťou nebude kandidovať.
Miroslav Lajčák to povedal to už v máji po tom, čo súčasný prezident Andrej Kiska oznámil, že v roku 2019 už nechce obhájiť túto funkciu. “Nebudem kandidovať za prezidenta,” odvetil na otázku, či môže Kiskovo vyhlásenie zmeniť jeho doterajší postoj (viac v článku).
Aj keď mnohí z prostredia Smeru Lajčáka prehovárali, pravdepodobne by nebol najvhodnejším kandidátom. “A to práve preto, že pre slovenských voličov vrátane „smerákov“ Miroslav Lajčák predstavuje pešiaka, ktorý slúži Bruselu a USA, nie samotnému Slovensku. Pohľad Slovákov na jeho osobu si zrejme uvedomuje aj samotný Lajčák, preto pravdepodobne doteraz ponuku od Smeru-SD neprijal.” Napísal nedávno portál Extra Plus.
 
Príspevok Najväčší favorit Smeru na prezidentskú kandidatúru Lajčák sa pripravuje na iné “prezidentovanie” zobrazený najskôr Hlavné správy.