New York 11. mája 2018 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Alexey Filippov)
 

Neďaleko New Yorku je jeden z najväčších cintorínov na svete. Nachádza se na ostrove Hart Island blízko ruin psychiatrickej liečebne, väznice a nemocnice. Na tomto ponurom mieste našlo posledný odpočinok viac než milión ľudí. Kvôli nedbalosti miestnych orgánov však zosnulým znovu hrozí, že budú zabití i po svojej smrti.

Ilustračné foto

Na ostrove Hart Island stále prebieha pochovávanie, i keď už je niekoľko desaťročí kvôli búrkam a zlému počasiu podmývaný. Miestni civilní aktivisti už dávno vyhlásili poplach, ale úrady boli nečinné až do tej doby, kedy sa „kostlivci v skriniach” objavili na pláži.
Jeden z behov ostrova sa zmenil na príbytky mŕtvych — v apríli bol doslova zakrytý ľudskými pozostatkami.

Vedúca dobrovoľníckej organizácie Melinda Huntová a fotograf Greg Gulbransen uskutočnili vodnú inšpekciu ostrova. Z paluby svojej lode videli kostry, ktoré plávali neďaleko prístavu mesta. Neskôr aktivisti zistili, že zamestnanci Rikers už dávno nazývajú toto mesto brehom kostí.
Škandálny nález spôsobil to, že úradníci prijali opatrenie. Špeciálne vytvorený tím archeológov a robotníkov navštívilo cintorín a zobralo 174 ľudských kostí, ktoré budú znovu pochované. No je to jen kvapka v mori, ďalšia erózia ostrova môže viesť k nepredvídateľným následkom.
 
Príspevok Najväčší americký cintorín je na hranici zániku zobrazený najskôr Hlavné správy.