Jordánsko 18. júla 2018 (HSP/Foto: TASR/AP- TANJUG)
 
Pravekí lovci a zberači piekli chlieb už tisícky rokov predtým, ako sa zrodilo poľnohospodárstvo, tvrdia archeológovia, ktorí objavili najstarší bochník na svete, píše The Telegraph

Ilustračné foto

Pozostatky spáleného plochého chleba starého 14400 rokov našli výskumníci na archeologickom mieste Shubayqa 1 v Čiernej púšti v severovýchodnom Jordánsku spolu s vedcami z University College v Londýne a z Cambridgeskej univerzity.
Je to najstarší priamy dôkaz chleba, ktorý sa doteraz našiel, a predchádza zrodu poľnohospodárstva najmenej o 4-tisíc rokov. Jeho výroba z divých zŕn bola pravdepodobne vyhradená pre zvláštne príležitosti. “Chlieb zahŕňa spracovanie náročné na pracovnú silu, čiže lúpanie a mletie obilnín a potom hnetenie cesta a pečenie,” vraví profesor Dorian Fuller z archeologického ústavu UCL.
Ľudia, ktorí ho vyrobili, pochádzali zo známej kultúry Natúfien vo východnom Stredomorí. Ich klenuté kosáčikové čepele, ako aj ďalšie nástroje z kameňa, dlho viedli archeológov k podozreniu, že títo ľudia už rastliny spracúvavali a nielen ich jednoducho konzumovali. Nájdený chlieb navyše dokazuje, že zo spracovaných surovín dokázali aj niečo vytvoriť, upiecť chlieb.
“Prítomnosť stoviek spálených jedál v krboch na nálezisku Shubayqa 1 je výnimočným nálezom a dala nám príležitosť charakterizovať 14-tisícročné potravinové praktiky,” vraví archeobotanička Amaia Arranz Otaeguiová z univerzity v Kodani, vedúca autorka štúdie.
“Pozostatky sú veľmi podobné nekvalitným plochám, ktoré boli identifikované na viacerých neolitických a rímskych miestach v Európe a v Turecku. Takže teraz vieme, že chlieb a podobné výrobky boli vyrobené dlho pred rozvojom poľnohospodárstva,” dodáva.
 
 
Príspevok Najstarší chlieb na svete bol upečený ešte pred zrodom poľnohospodárstva zobrazený najskôr Hlavné správy.