Žilina 21. mája 2020 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)

V druhej polovici roka by majitelia žilinských reštaurácií, barov, pohostinstiev a kaviarní mali za pozemky pod letnými terasami platiť mestu len symbolické jedno euro. Mesto tak chce pomôcť podnikateľom v gastrooblasti zmierniť ekonomické následky koronakrízy. Ako informoval hovorca mesta Vladimír Miškovčík, flexibilnejšie riešenie znemožňuje mestská legislatíva, keďže v Žiline sa poplatky nevyberajú cez záber verejného priestranstva, ale ako nájomné za príslušné mestské pozemky

Ilustračné foto

K podobným zmenám poplatkov za letné terasy pristúpili v uplynulých dňoch mnohé samosprávy na Slovensku. „Citlivo vnímame potreby podnikateľov, ktorí v dôsledku zatvorených prevádzok prišli v minulom období o tržby, náklady im naopak neklesli. Chceme im pomôcť, zároveň však musíme rešpektovať platný právny stav. Hľadáme teda spôsob, ktorý prinesie riešenie a bude skutočnou pomocou súkromným subjektom,“ povedal primátor Peter Fiabáne.

Ako upozornil hovorca mesta, za terasy v Žiline sa neplatí poplatok, ale nájomné za pozemky pod letné terasy v zmysle nájomnej zmluvy. „Výška nájomného sa pohybuje v rozmedzí od 0,15 do 0,53 eur za meter štvorcový a deň nájmu v závislosti od toho, kde sa pozemok nachádza. Nejde teda o systém riešenia cez záber verejného priestranstva, čo je rozdiel oproti viacerým mestám na Slovensku,“ upresnil Miškovčík s tým, že výšku nájomného nie je možné svojvoľne meniť.

Vedenie mesta preto na júnové rokovanie mestského parlamentu predloží návrh, ktorý určí úpravu nájomného za pozemky pod letné terasy v Žiline pre zvyšok sezóny tohto roku na 1 euro. „Mesto musí dodržať zákonný postup, ku ktorému patrí aj zverejnenie zámeru na úradnej tabuli mesta, a to aspoň na 15 dní. Mestskí poslanci budú v júni o nájme rozhodovať ako o prípade hodného osobitného zreteľa. Ak návrh zastupiteľstvo odobrí, budú môcť podnikatelia žiadať o zníženie nájomného na 1 euro a prvé zmeny sa prejavia už v júli,“ dodal Miškovčík.

Zdroj