Paríž 20. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Christophe Ena)

Bývalý francúzsky minister hospodárstva Emmanuel Macron je u voličov obľúbenejší než bývalý premiér Francois Fillon, ktorý je kandidátom pravicových strán na budúcoročné voľby prezidenta

Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý urobila spoločnosť Odoxa spoločne s časopisom L’Express a rozhlasovou stanicou France Inter.

Na snímke Emmanuel MacronNa snímke Emmanuel Macron

Sympatie k Macronovi pociťuje 35 percent opýtaných, zatiaľ čo podporu Fillonovi vyjadrilo 31 percent respondentov.

Ako upozorňuje France Inter, podpora Fillonovi sa v porovnaní s predchádzajúcimi prieskumami znížila o šesť bodov.

Počet sympatizantov klesol aj expremiérovi a súčasnému primátorovi Bordeaux Alainovi Juppému, ktorého Fillon porazil v nedávnych primárkach konzervatívcov.

Pokiaľ ide o kandidátov primárok francúzskej ľavice, najpopulárnejším spomedzi nich je bývalý premiér Manuel Valls, ktorému sympatie v prieskume vyjadrilo 21 percent opýtaných. Na otázku, koho by radi videli ako kandidáta ľavice v prezidentských voľbách, Vallsovo meno uviedlo 37 opýtaných.

Bez ohľadu na výsledok ľavicových primárok si 73 percent opýtaných myslí, že ľavica nebude schopná do prezidentských volieb postaviť skutočne silného kandidáta. Až 63 percent opýtaných sa dokonca obáva zániku ľavice.

Popularita súčasného prezidenta Francoisa Hollanda je stále veľmi nízka – až 81 percent opýtaných si myslí, že nie je dobrým prezidentom. Nový premiér Bernard Cazeneuve vyšiel z prieskumu lepšie: jeho účinkovanie vo funkcii odobruje 38 percent opýtaných.

Prezidentské voľby vo Francúzsku sa uskutočnia v dvoch kolách; prvé kolo 23. apríla a druhé 7. mája. Podľa prieskumov verejnej mienky zverejnených 7. decembra by do druhého kola mal postúpiť Francois Fillon spolu s líderkou Národného frontu Marine Le Penovou. Doterajšie prognózy naznačujú, že z druhého kola by ako víťaz mal vyjsť s veľkým náskokom Fillon.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.