Bratislava 23. septembra 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Geert Vanden Wijngaert)

Najnovšie technológie chce mať okamžite 8 % ľudí, naopak využívať svoje zariadenia čo najdlhšie, plánuje každý piaty. Vyplýva to z celosvetového prieskumu technologickej spoločnosti 3M, v ktorom ľudia vyjadrili svoje názory na vedu a disciplíny s ňou súvisiace. Celosvetovo najväčšia skupina, až 35 % opýtaných, pritom nepotrebuje mať technologické novinky okamžite a zadováži si ich až vtedy, keď ich bude pre svoj život potrebovať

Ilustračné foto

Celosvetovo si 61 % ľudí vo svojom každodennom živote viac cení technológie ako vedu. V strednej Európe je to ale naopak, až 59 % pripisuje väčšiu hodnotu vede ako technológiám. „Aj keď to na prvý pohľad nevidno, veda nie je uzavretá v laboratóriách a knižniciach. Všetky poznatky a inovácie, ktoré v laboratóriách získame, sa snažíme pretaviť do podoby použiteľnej pre bežný život každého človeka a takisto neustále pracujeme na tom, aby si mladí ľudia nachádzali cestu k vede,” uviedol Rudolf Melezínek z 3M EastEurope Region.

Ľudia pritom síce vítajú nové technológie a vedecké poznatky, ale majú z nich tiež obavy, a to najmä v otázkach klonovania, geneticky modifikovaných potravín, zmien v génoch a robotických technológií na pracovisku. Napríklad 64 % ľudí celosvetovo by si radšej vybralo bežné ako autonómne auto, 74 % by zase uprednostnilo ako asistenta druhého človeka pred robotom. Väčšina účastníkov 3M prieskumu tiež predpokladá, že vedecké a technologické pokroky sa dostanú k ľuďom ešte počas ich života.

Reprezentatívny prieskum pod názvom State of Science Index zrealizovala spoločnosť 3M v 14 krajinách – Brazília, Čína, India, Japonsko, Južná Afrika, Južná Kórea, Kanada, Mexiko, Nemecko, Poľsko, Singapur, Spojené štáty americké, Španielsko a Veľká Británia. Prieskumu sa zúčastnilo 14 025 respondentov v období júl až september 2018.

Spoločnost 3M je globálna technologická spoločnosť so sídlom v St. Paul v USA, ktorá vyvíja inovatívne výrobky a riešenia pre priemysel, energetiku a telekomunikácie, bezpečnosť a zabezpečenie, zdravotníctvo, kanceláriu a domácnosť. 3M Slovensko s.r.o. – pôsobí ako výhradné zastúpenie spoločnosti 3M na slovenskom trhu.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj