Brusel 10. augusta 2017 (HSP/ZH/Foto:TASR/AP-Ferdinand Ostrop)

Rusko je obľúbeným obetným baránkom západu, pokiaľ ide o jeho vlastné zlyhania. Odvtedy od víťazstva brexitu a Trumpa sa západná elita pravidelne snažila spájať nespokojnosť občanov s “ruskou dezinformáciou”, “hackermi” alebo “trollmi”, namiesto toho, aby sa pozerala na svoju vlastnú politiku. Zatiaľ čo v Spojených štátoch to malo formu lovu čarodejníc proti vláde Trumpa, v EÚ má formu “zoznamu zakázaných” médií, ktoré nie sú dostatočne nadšené myšlienkou konfliktu s východným susedom. V rámci oficiálneho zámeru boja proti “dezinformácii pochádzajúcej z Ruska” vytvorila EÚ “revíziu dezinformácií” s týždennými aktualizáciami o “falošných správach” a webových stránkach, ktoré ich uverejňujú

Americký finančník maďarského pôvodu George Soros

EUAS oficiálne označil výskumníkov a novinárov za falošných, nepatriotických a nečestných bez akéhokoľvek oznámenia. Na zozname existuje malé obmedzenie zodpovednosti, podľa ktorého “preskúmanie dezinformácií nemožno považovať za oficiálnu pozíciu EÚ”. Napriek tomu, že bola vytvorená Európskou radou, je súčasťou “diplomatickej služby” EÚ, a preto ju financuje, využíva jej symboly a inštitucionálne adresy. Je teda súčasťou EÚ a napriek tomu nepredstavuje jej oficiálnu pozíciu? Zdá sa, že vyhlásenie bolo urobené na výslovný účel nečestného odmietnutia obáv občanov.

Usporiadaním zoznamu „nevhodných“ médií sa EUAS správa ako autoritatívny režim, ktorý funguje mimo zákon. Keďže sloboda tlače je základom spoľahlivej demokracie, EUAS pracuje proti hodnotám Európskej únie.

Neexistuje žiadny právny rámec, podľa ktorého by sa mali posudzovať texty a neexistujú žiadne objektívne normy. EUAS ľubovoľne označuje články, ktoré sa mu nepáčia ako fake news.

Skupiny zaradené do zoznamu EUAS nie sú s tým oboznámené a nemajú žiadnu spravodlivú nádej alebo riadny proces, aby sa mohli brániť. Výskumní pracovníci a novinári sú považovaní za vinných bez dôkazu, nemajú právo podať sťažnosť alebo odvolanie.

Organizácie, ktoré majú politický cieľ a sú financované z krajín mimo Európskej únie, patria medzi tzv. 400 expertov.

Portál Zero Hedge bol nedávno informovaný, že jeho analýza aktivít mimovládnych organizácií v Stredozemí bola klasifikovaná ako “ruská dezinformácia”.

Od decembra sa prípad stal medzinárodným a nedávne udalosti ukázali loď Iuventa mimovládnej organizácie Jugend Rettet ako dôkaz kontaktov s pašerákmi a keďže stretnutie na otvorenom mori sa nestalo v situácii ohrozenia života migrantov, nemôže byť akcia mimovládnej organizácie klasifikovaná ako záchrana, ale jednoducho pašovanie. To znamená, že analýza portálu Zero Hedge bola správna.

„Tak prečo sme boli nahlásení?“ pýta sa portál. „V prvom rade to nie je o Rusku. Spojenie je inde. Zistili sme, že správa bola napísaná organizáciou nazvanou “Kremeľská hliadka”, ktorá je súčasťou európskych think tankov. Pozreli sme sa na to, kto ich financuje: George Soros a jeho otvorená spoločnosť, ktorá sa intenzívne zapája do migračnej krízy s rozsiahlou medzinárodnou sieťou mimovládnych organizácií a nachádza sa v osobnej vojne proti Rusku. Sprisahanie? Nie. Nadácia otvorenej spoločnosti je uvedená ako jeden z najlepších darcov think tanku Európske hodnoty.“

Späť na zoznam. Existujú traja pravidelní prispievatelia. East Stratcom Network, ktorá je súčasťou EUAS, už spomenutá Kremeľská hliadka a napokon ukrajinská webová stránka s názvom StopFake, opäť podporovaná Nadáciou otvorenej spoločnosti.

Správy sa zvyčajne zameriavajú na ruské médiá ako TASS, Sputnik, RT. Na zozname nežiaducich webov sa nachádza aj spomínaný portál ZeroHedge, pretože zverejnil kritiku Rona Paula o križiackej výprave “falošných správ”. V Sorosovej verzii európskych hodnôt sa kritika a demokratická diskusia považuje za fake news. V hľadáčiku EUAS je aj konzervatívny portál Breitbart, či dokonca The Guardian.

Je tiež zaujímavé poznamenať, ako Soros interpretuje európske “liberálne hodnoty”. Slobodná tlač je zvyčajne uvedená ako kľúčová a napriek tomu si Soros želá vytvárať zoznam tých, ktorí so Sorosom nesúhlasia. To pripomína praktiky tureckého prezidenta Erdogana po minuloročnom neúspešnom prevrate. Ďalšou kľúčovou liberálnou hodnotou je spravodlivý proces. Napriek tomu Sorosova Kremeľská hliadka je sudca, porota a kat v jednom.