Moskva 14. mája 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP Photo/Michael Probst)

Jedna z najväčších úverových inštitúcií , Deutsche Bank, sa môže stať príčinou novej globálnej krízy. MMF už uznal hlavnú nemeckú banku za najväčšiu hrozbu pre svetový finančný systém. Zopakuje snáď jedna z bášt európskej ekonomiky osud Lehman Brothers, čím hrozí jej bankrot?

Na snímke sídlo Deutsche Bank vo Frankfurte nad Mohanom

Samý trapas

Problémy vznikli u Deutsche Bank pred niekoľkými rokmi, keď bola vo výkaze objavená diera v sume 12 miliárd eur.

Vtedajší guvernér banky Josef Ackermann sa to rozhodol utajiť a výkaz sfalšoval. Keď predkladal akcionárom tieto falošné dáta, tvrdil, že banka má dosť prostriedkov, aby zvládla akékoľvek ťažkosti. V podpore image spoľahlivej a bezpečnej finančnej organizácie pomáhala Deutsche Bank tiež agresívna reklama, takisto nemecká vláda.

Diera vo výkaze ale bola stále väčšia a vedenie podnikalo stále riskantnejšie opatrenia na nápravu situácie. Banka sa napríklad zúčastnila aféry so sadzbou Libor (zúčastnili sa jej tiež ďalší veľkí hráči: britské banky Barclays a Royal Bank of Scotland, švajčiarska UBS, francúzska Societe Generale).

Po odhalení podvodu bola Deutsche Bank uložená pokuta vo výške 2,5 miliardy dolárov a agentúra S & P znížila jej úverový rating z najvyššieho A na BBB +, teda hneď o tri stupne.

Potom boli odhalené ďalšie prípady podvodov a zneužívania, najmä s hypotekárnymi papiermi, ktoré banka predávala do krízy 2008. Neskôr bola tiež obvinená z prania špinavých peňazí. Sumy pohľadávok a súdne výdavky rástli ako huby po daždi, a spolu s nimi aj straty.

Analytici začali prvýkrát hovoriť o eventuálnom bankrote Deutsche Bank v roku 2013, keď táto banka priznala, že potrebuje dodatočný kapitál. Tento problém sa pokúsila prekonať predajom akcií za 4,5 miliardy eur. Čoskoro ponúkli investorom akcie za ďalších osem miliárd, ale teraz s tridsaťpercentným diskontom oproti trhovej cene, čo vyvolalo pobúrenie tých, ktorí ich kúpili skôr.

Po dvoch rokoch vyšlo v stresových testoch najavo, že Deutsche Bank stále nestačia peniaze. Podľa výsledkov roku 2016 podala banka prvýkrát výkaz o čistej strate vo výške takmer siedmich miliárd eur.

Zbraň ničenia

Medzinárodný menový fond vtedy označil Deutsche Bank za najväčší zdroj rizík z najvýznamnejších systémových svetových bánk. Odvtedy stále znejú prognózy ohľadom bankrotu jednej z najväčších svetových bánk.

Za hlavnú hrozbu považujú obrovskú portfej odvodených cenných papierov odhadovanú na 46 biliónov eur, čo je 14-krát viac ako HDP SRN. Medzitým, ako poznamenal investor Warren Buffett, odvodené nástroje sú zbraňou hromadného ničenia, ktorá sa transformuje, mutuje a rozmnožuje sa, kým istá udalosť nezistí toxickosť týchto papierov.

V banke sú navyše uložené vklady v hodnote cez 550 miliárd eur. Analytici sa obávajú, že v istú chvíľu, po ďalšej správe o finančných problémoch hlavné banky Nemecka, začnú vkladatelia rýchlo vyberať svoje peniaze, čím vyprovokujú krízu likvidity najskôr v banke, a potom v celom európskom finančnom systéme. Pričom otrasy nezasiahnu len starý svet, pretože nemecký bankový sektor zohráva vedúcu úlohu v globálnej ekonomike. Takže Deutsche Bank môže vyprovokovať všeobecný krach, ako tomu bolo v roku 2008 s americkou Lehman Brothers.

Čo bude ďalej

Za jeden z variantov záchrany považovali možnosť zlúčenia s Commerzbank, ktorá je tiež problémová. Nemeckí regulátori priznali nakoniec, že by to nebolo účelné, lebo zlúčenie mohlo spôsobiť dodatočné riziká a straty tejto druhej najvýznamnejšej banky v nemeckej ekonomike.

Analytici konštatujú, že Deutsche Bank aj naďalej skĺzava do priepasti, že sa príjmy znižujú, výdavky rastú, ratingy padajú a cena získania peňazí je stále vyššia. Situáciu zhoršujú obrovské pokuty: za desať rokov prekročila ich celková suma 17 miliárd dolárov.

V roku 2018 bola povesti Deutsche Bank zasadená ďalšia rana. Vyšetrovanie panamskej aféry, offshorný škandál. Ku všetkým problémom sa pridal ďalší: vlani stratila banka v obchode s akciami 750 miliónov dolárov.

Kríza Deutsche Bank spôsobená chybami a finančnými zločinmi jej vedenia sa môže stať trigger globálnej ekonomickej krízy,” je presvedčený americký ekonóm William Black. Táto hlavná nemecká banka je v skutočnosti najväčším kriminálnom podnikom v Nemecku.

Black zároveň poukázal na to, že Deutsche Bank budú zachraňovať všetkými možnými spôsobmi, pretože je príliš veľká, než aby mohla zbankrotovať. Toto ale môže spôsobiť ešte jednu ekonomickú krízu. Keď najväčšia banka v krajine plne nefunguje, môže to pravdepodobne vyvolať recesiu tretej svetovej ekonomiky, varuje expert. To isté sa stane Európskej únii.

Zdroj