Ladce 17. septembra 2018 (HSP/TK KBS/Foto:TK KBS)
 
Najmladšie pútnické miesto na Slovensku – Skalné sanktuárium Božieho milosrdenstva na Butkove oslávilo v sobotu 15. septembra 2018 svoje piate narodeniny. Pred piatimi rokmi požehnal páter Elias Vella z Malty tamojší monumentálny kríž a z kameňolomu sa prvý raz šírilo duchovné slovo. V areáli postupne pribudli pamätníky sv. Jána Pavla II. a sv. Faustíny, kamenná kaplnka, originálna krížová cesta a od mája je súčasťou skalného sanktuária aj najväčšia socha Panny Márie na Slovensku. A v mariánskom duchu sa niesla aj tohtoročná septembrová púť na Butkove, lebo sa uskutočnila na sviatok Sedembolestnej Panny Márie – patrónky Slovenska.

Ilustračné foto

Hlavný celebrant generálny vikár Žilinskej diecézy Mons. Marek Hriadel vyslal z Butkova nasledovné posolstvo: „Prosme našu Matku o to veľké umenie žiť našu každodennosť s Bohom, dôverovať Bohu vo všetkých radostiach, starostiach i krížoch. A nebáť sa nikdy obrátiť sa na ňu a prosiť ju o pomoc u svojho Syna.“ Jeho slová si vypočuli tisícky pútnikov zo všetkých slovenských diecéz, ale aj z Česka, Poľska, Rakúska a Slovinska, desiatky kňazov z celého Slovenska, ako aj rehoľníci a rehoľníčky zo Slovenska, Poľska Slovinska. V rámci ekumenizmu sa na podujatí zúčastnili aj zástupcovia evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na čele s pražským biskupom Mariánom Čopom, ako aj pútnici z farnosti sv. Lukáša z kanadského  Toronta.
Súčasťou slávnosti na Butkove bola aj úvodná modlitba krížovej cesty, modlitba korunky Božieho milosrdenstva, recitál mariánskych piesní v podaní mladej opernej speváčky Terézie Janekovej. Hudbou a spevom sprevádzal svätú omšu Chrámový spevácky zbor sv. Jozefa z Čadce. Výnimočnou bodkou programu bolo scénické oratórium Pavla Kršku v réžii Pavla Smolíka Umučenie nášho pána Ježiša Krista. O nezabudnuteľný zážitok sa pútnikom postarali Orchester Capella Žilina s dirigentom Pavlom Tužinským, Zbor sv. Cecílie pri Dóme sv. Alžbety v Košiciach, sólisti Zuzana Orlovská, Jozef Graf, Marián Lukáč, Michal Onufer a František Balún, ako aj študenti dramatického odboru Konzervatória v Košiciach. Všetkým účinkujúcim osobne poďakoval aj žilinský diecézny biskup Tomáš Galis.
Toto predstavenie i celá slávnostná svätý omša sa po prvý raz dohrali na pevnom, krytom, veľkom presbytériu, ktoré je od tejto soboty najnovším prírastkom a trvalou súčasťou Skalného sanktuária na Butkove, informoval TK KBS Peter Toman

Príspevok Najmladšie pútnické miesto na Slovensku oslávilo svoje piate narodeniny zobrazený najskôr Hlavné správy.