Bratislava 30. septembra 2018 (HSP/Foto:VZLET)
 
Nová kniha pre deti od mladučkej výtvarníčky, ktorú vydalo Vydavateľstvo VZLET Čadca, prináša polstovku kresieb prevažne s dračou tematikou, tak blízkou práve najmenším čitateľom. Každý výtvarný motív dotvára vtipná osem veršová básnička v pozoruhodne zvládnutej grafickej realizácii

Snímka z knihy Dračie pestvá a iné čarodejstvá Ľubany Holeštiakovej

Kresby ešte len 9-ročnej autorky z Čadce sa okrem nápaditosti, originality vlastného štýlu, vyznačujú rozmanitosťou a živou fantáziou. Dielko, ktoré už ponúkajú všetky väčšie kníhkupectvá, je plné nespútanej energie. Dokonca si deti môžu nakresliť svojho draka i napísať svoju básničku priamo do knihy. Malé prekvapenia nájdu v knižke aj šachoví fanúšikovia.

Snímka z knihy Dračie pestvá a iné čarodejstvá Ľubany Holeštiakovej

Táto knižka sa zapísala nielen do knihy rekordov a zaujímavostí v českom Pelhrimove, ale hneď dvomi rekordmi do knihy Slovenských rekordov, ktorá ich uvádza nasledovne: „Ľubana rada maľuje a kreslí už od svojich 3 rokov. Sú to jej najlepší kamaráti. A práve na Svetový deň knihy jej v tomto roku vyšla nádherná plnofarebná kniha v pevnej knižnej väzbe pod názvom DRAČIE PESTVÁ A INÉ ČARODEJSTVÁ. Kvalitné knižné spracovanie, príjemná kombinácia farieb a obrazov, pútavé a pohodové básničky si už teraz, a nielen na Slovensku, našlo množstvo čitateľov. Ľubana sa zároveň stala držiteľkou dvoch slovenských rekordov a to vo veľmi mladom veku – najmladšia knižná výtvarníčka najmladšia autorka knihy. V druhom prípade vylepšila, zlomila rekord o 2 roky, lebo jeho držiteľom bol 11-ročný Trenčan a predtým 13-ročná Bratislavčanka. Autorka knihu ilustrovala a bola aj tvorcom námetov básní. Ľubana Holeštiaková dostala za svoju snahu certifikáty z Knihy slovenských rekordov. Želáme jej do ďalšej tvorby veľa úspechov a invencie.“ V rámci návštevnosti webu išlo o jeden z ich najúspešnejších počinov. Partnerom sa stal aj obľúbený portál www.hlavnespravy.sk
V každom prípade knižka si ľahko našla cestu k detskému čitateľovi, keďže rozumie detskému autorovi so zjavným výtvarným talentom.
Peter Hôrny
 
Príspevok Najmladšia slovenská autorka knihy sa kamaráti s drakmi: Dračie pestvá a iné čarodejstvá Ľubany Holeštiakovej zobrazený najskôr Hlavné správy.