Najmenej päť mŕtvych a vyše 70 zranených pri býčích zápasoch v juhoindickom štáte Tamilnádu

Naí Dillí 17. januára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Alvaro Barrientos)

Najmenej päť mužov zomrelo v juhoindickom štáte Tamilnádu po tom, ako ich na rohy nabrali býky počas série súťažných podujatí podobných španielskym býčím zápasom.
Ilustračné foto

Usmrtení boli divákmi. Okrem nich sa pri podujatiach, ktoré prebiehajú už od nedele, doposiaľ zranilo viac ako 70 osôb, informovala agentúra DPA. Indický najvyšší súd kontroverzný šport tzv. krotenia býkov zakázal ešte v roku 2014.
Vyhovel tak petícii aktivistov bojujúcich za práva zvierat tvrdiacich, že pri ňom dochádza k týraniu býkov. Vláda však vlani tento zákaz zrušila výkonným nariadením, ku ktorému pristúpila po sérií protestov miestnych obyvateľov dožadujúcich sa návratu tradičného športu.
Indické krotenie býkov sa podobá španielskym býčím zápasom a v štáte Tamilnádu sa tradične koná v januári. Býk je vypustený na otvorené priestranstvo, kde sa ho snažia chytiť viacerí muži tak, že sa chytia jeho rohov. Víťaz potom získa finančnú odmenu, zlaté mince a ďalšie ceny.
Proti tejto kultúrnej tradícii dlhodobo bojujú ochrancovia zvierat. Poukazujú na množstvo zranení býkov i straty na ľudských životoch, ku ktorým na takýchto podujatiach dochádza. Tvrdia tiež, že býkom je pred vypustením často podávaný alkohol alebo sú posypané čili korením, aby reagovali prudšie.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)