Cox’s Bazar 3. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Suvra Kanti Das)

Prinajmenšom 73.000 príslušníkov moslimskej menšiny Rohingov utieklo od konca augusta zo svojich domovov v Jakchainskom štáte v Mjanmarsku do Bangladéša. Rohingovia utiekli pre násilné strety s mjanmarskou armádou, ktoré si vyžiadali už takmer 400 obetí, informovala dnes agentúra DPA s odvolaním sa na vyhlásenie Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR)
Ilustračné foto

“Stovky ľudí vyhnalo násilie a stále prechádzajú do Bangladéša. Do nedeľňajšieho rána prišlo do Bangladéša odhadom 73.000 ľudí,” uviedol Joseph Tripura, miestny hovorca UNHCR. Dodal, že tento odhad je založený na výpovediach svedkov a hláseniach mimovládnych organizácií, ktoré utečencom pomáhajú na území juhovýchodného bangladéšskeho okresu Cox’s Bazar.
Násilie vypuklo v Jakchainskom štáte v Mjanmarsku ešte 25. augusta, keď povstaleckí bojovníci patriaci k menšine Rohingov zaútočili na zhruba 30 policajných staníc. Mjanmarská armáda následne pristúpila k protiútoku na povstalcov. Vzájomné strety si podľa jej údajov vyžiadali prinajmenšom 400 obetí na životoch, pochádzajúcich prevažne z radov povstalcov. Ako armáda, tak aj povstalci sa vzájomne obviňujú z používania brutality, informovala agentúra AP.
Viacerí Rohingovia, ktorým sa podarilo utiecť do susedného Bangladéša opisovali, ako príslušníkov ich menšiny armáda upaľovala zaživa a bombardovala. Jeden z príslušníkov UNHCR, na ktorého sa odvoláva agentúra AP uviedol, že desiatky Rohingov boli prevezené do nemocníc v Cox’s Bazar so strelnými ranami.
Mnohí Rohingovia taktiež uviazli na hraniciach medzi oboma štátmi a desiatky zahynuli pri pokusoch prebrodiť pohraničnú rieku. Bangladéšske záchytné tábory dosahujú takmer plnú kapacitu a utečencom sa snažia pomáhať miestni dobrovoľníci, ktorí pre nich hľadajú dočasné útočiská v budovách škôl či komunitných centrách.
Rohingovia čelia v prevažne budhistickom Mjanmarsku tvrdým perzekúciám. Do Bangladéša ich v minulosti utiekli už desaťtisíce. Jakchainský štát je najchudobnejšou oblasťou krajiny, žije tam vyše milióna Rohingov, medzi ktorými vzrastá extrémizmus.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.