V stredu oslavuje okrúhlych 50 rokov. Patrí medzi najlepšie platených seriálových hercov sveta.

Zdroj: Russell/Toronto Star

​​Kiefer Sutherland aj so súrodencami (on sám pochádza z dvojčiat) sa narodili manželskej dvojici hercov Donald Sutherland a Shirley Douglas, ktorí sa v roku 1971 rozviedli. Po rozvode sa Kiefer Sutherland s matkou presťahovali z Los Angeles v USA do kanadského Toronta, kde Kiefer Sutherland navštevoval katolícku školu.

Keď mal 17 rokov, účinkoval v reklame na texasky, za zarobené peniaze si kúpil auto a odsťahoval sa do americkej Kalifornie.

​Po prvýkrát sa objavil na filmovom plátne so svojím otcom hercom v roku 1983 v snímke Max Dugan Returns (Max Dugan sa vracia) a potom sa uplatnil v úlohách tínedžerov vo filmoch The Bay Boy (Chlapec zo zálivu, 1984), Stand by Me (Pri mne stoj, 1986), The Lost Boys (Stratení chlapci, 1987), ktoré mu priniesli veľa fanúšikov. V roku 1990 pritiahol na seba medzinárodnú pozornosť za výkon vo filme Flashback.

V roku 1988 prišla úloha v úspešnom veľkorozpočtovom westerne Young Guns (Mladé pušky, 1988), druhý diel filmu bol nakrútený v roku 1990. Veľkú popularitu mu prinieslo účinkovanie vo filme Article 99 (Článok 99, 1992) a seriálové mystérium režiséra Davida Lyncha Twin Peaks (1992).

Herec politicky sa hlásiaci k ľavici svoj režisérsky debut absolvoval v roku 1993 snímkou The Last Light z roka 1993.
V dráme z väzenského prostredia aj stvárnil hlavnú úlohu. Ďalší jeho režisérsky počin je spojený s filmom Truth or Consequences, N.M. (Pravda a lož, 1997), v ktorom si zahral šialenca.
V roku 1997 vystupoval po boku svojej matky v hre Sklenený zverinec amerického dramatika Tennessee Williams na javisku Royal Alexandra Theatre v kanadskom Toronte.

Vo voľnom čase si dokonca niekedy aj zaspieva, vydal dokonca folkový album.

Známy herec majstrovsky narába so svojím hlasom. Preukázal to vo filme Phone Booth (Telefónna búdka, 2002), kde nahovoril hlas, ktorý sa ozval z telefónu v búdke arogantnému mediálnemu manažérovi s výzvou, že ak hovor ukončí alebo odíde, bude zastrelený. Dôkazom je červená svetielko, ktoré sa na čele manažéra objaví s tým, že ho má na muške nebezpečný psychopat.
V ďalšom období účinkoval okrem filmov aj v televíznych seriáloch ako napríklad v úspešnom seriáli 24: Redemption (2001, 2008, 2009, osem sérií) ako protiteroristický agent Jack Bauer. Za túto úlohu získal cenu Zlatý glóbus v kategórii pre najlepšieho herca v seriáli aj prestížnu televíznu cenu Emmy, no seriál zožal aj kritiku za extrémne scény s mučením.

Kiefer Sutherland sa v roku 2015 vyjadril, že hoci agent Jack Bauer v ôsmich sériách televízneho seriálu patril medzi najobľúbenejšie postavy akčných zámorských produkcií v uplynulom viac ako desaťročí, už sa k tejto postave v žiadnom prípade nevráti.

Herec sa osobne zúčastnil 10. decembra 2008 na ceremoniáli, na ktorom odhalili jeho hviezdu na hollywoodskom Chodníku slávy s číslom 7024.
Kiefer Sutherland sa opakovane dostal do konfliktu so zákonom. V roku 2007 si musel odsedieť za mrežami viacero týždňov zato, že v štáte Kalifornia riadil vozidlo v podnapitom stave. V roku 2009 prokuratúra na newyorskom Manhattane oznámila, že nevznesie žalobu voči hercovi pre trestný čin ublíženia na zdraví, ktorého sa mal dopustiť pri incidente v klube v newyorskej štvrti Soho. Herec tam mal napadnúť módneho návrhára Jacka McCollougha, pričom si sám zlomil nos. Sutherlandovi hrozilo trestné stíhanie, už skôr sa však s protistranou dohodol na ukončení sporu. Prokuratúra prípad definitívne odložila ad acta.