Košice 28. marca 2017 (HSP/Foto:kosicekmk)

Stretnutie s odvážnymi pirátmi a Snehovou kráľovnou, vzburu strašidiel, hru na filmárov, hľadanie zatúlaného káčatka a trochu strachu k tomu zažijú malí čitatelia počas rozprávkovej Noci s Andersenom 2017 v pobočkách Knižnice pre mládež mesta Košice, ktorá bude prebiehať z piatka na sobotu 31. marca – 1. apríla 2017.

Najčitatelia prenocujú v pobočkách Knižnice pre mládež mesta Košice

Toto zábavné podujatie, ktoré na Slovensku zastrešuje Spolok slovenských knihovníkov a knižníc a Slovenská asociácia knižníc prebieha každoročne už celých 16 rokov. Malí čitatelia od Austrálie cez Európu až po USA trávia túto noc so svojimi obľúbenými knižnými hrdinami a ich dobrodružstvami v knižniciach, školách, detských kluboch a detských domoch, aby si pripomenuli slávneho dánskeho rozprávkara Hansa Christiana Andersena (1805-1875).

V  minulom roku koordinátori zaznamenali rekordné číslo účastníckych organizácií, bolo ich až 235.

Najčitatelia prenocujú v pobočkách Knižnice pre mládež mesta Košice

Iveta Hurná, riaditeľka Knižnice pre mládež mesta Košice nám k  najobľúbenejšiemu detskému podujatiu, na ktoré sa každoročne tešia tí najlepší čitatelia knižnice povedala: „Noc s Andersenom bude prebiehať v šiestich pobočkách našej knižnice so začiatkom od 18.00  hodiny a potrvá až do rána. Každá zo zapojených pobočiek má pripravený svoj rozprávkový program, v ktorom hlavnú rolu hrajú nielen tí najznámejším rozprávkoví hrdinovia, ale aj tí menej známi, aby sa deti mali možnosť s nimi lepšie zoznámiť. Zároveň sa všetci poriadne zabavia a zasúťažia si. Budú napríklad hľadať kľúče k rozprávkovým pokladom a podstúpia  skúšky odvahy, dokonca v útrobách strašidelnej košickej Miklušovej väznici. Hlávky si čitatelia poriadne potrápia tiež skladaním hlavolamov a úlomkov zrkadla zlej Snehovej kráľovnej. Z niektorých sa túto noc stanú detektívi, ktorí sa rozhodnú pohľadať zatúlané káčatko a nočnými zákutiami Košíc ich indície zavedú napríklad na vlakovú stanicu a dokonca ich prinútia nastúpiť na vlak. Budú sa tiež odkrývať mladé filmárske talenty, ktoré zažijú nakrúcanie priamo v skutočnom televíznom štúdiu. Zároveň chcem zdôrazniť, že toto podujatie nie je pre širokú verejnosť, ale je to odmena pre aktívnych malých čitateľov našej knižnice. “

Najčitatelia prenocujú v pobočkách Knižnice pre mládež mesta Košice

Čo sa teda bude diať? „V LitParku sa naučíme Ako nakrútiť film o knižnici, v pobočke na Nám. Jána Mathého v OD Mier sa bude hľadať Zatúlané škaredé káčatko, v pobočke na Humenskej 9 deti zistia, že Strach má veľké oči a rád si na Vás skočí, v Nezábudke prebehne Vzbura strašidiel, v ZŠ Jozefa Urbana sa vlády ujme Snehová kráľovná a v ZŠ Družicová sa deti dozvedia Ako sa stať pirátom. Čo dodať s nami čítať sa jednoducho oplatí! No nie? Už len pre takéto krásne zážitky.

 

Námestie Jána Mathého 1, OD Mier

Zatúlané škaredé káčatko

LitPark, Kukučínova 2

Ako nakrútiš film ( o LitParku ), aj keď nie si dospelák

Nezábudka, Poľovnícka 8

Vzbura strašidiel v Nezábudke

Humenská 9

Strach má veľké oči, rád si na vás skočí – strašidelná noc v knižnici

ZŠ Jozefa Urbana, Jenisejská 22

Snehová kráľovná

ZŠ Družicová

Ako sa stať pirátom