Bratislava 25. marca 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)
 
Najviac parlamentných aktivít týkajúcich sa životného prostredia vyvinula počas troch rokov tejto vlády environmentalistka Anna Zemanová z opozičnej strany Sloboda a Solidarita. Konštatovali to zakladajúci členovia Slovenského ochranárskeho snemu Ján Szöllös a Mikuláš Huba, ktorí hodnotili plnenie environmentálnych záväzkov a sľubov jednotlivých parlamentných strán

Na snímke Anna Zemanová

„Prejavilo sa to nielen v hodnotených aktivitách, ale aj v jej vystúpeniach v rozprave o programovom vyhlásení vlády či o návrhu štátneho rozpočtu, ako aj v oblasti iniciačnej a kontrolnej,“ uviedol vo vyhlásení Huba. Spomenul tiež skupinu opozičných poslancov pod vedením Jána Budaja (OĽaNO), ktorí opätovne predložili do parlamentu novelu zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energie a dosiahli zrušenie štátnej dotácie na spaľovanie kvalitného dreva. Konštatoval však, že záujem a parlamentná aktivita poslancov a politických strán v environmentálnej oblasti neustále klesajú.
Tesne pred parlamentnými voľbami 2016 Spoločnosť pre trvalo udržateľný život v SR v spolupráci s Centrom pre trvalo udržateľné alternatívy a Slovenským ochranárskym snemom vyhodnotila environmentálne časti volebných programov politických strán a hnutí. Tento rok na environmentálny dotazník ochranárov odpovedala len strana Sloboda a Solidarita a Most-Híd, ktorý však len odkázal na internetové zdroje o činnosti ministerstva životného prostredia. „Oslovené parlamentné strany svoj volebný program buď neplnia a preto nevedeli alebo nechceli na naše otázky odpovedať, alebo považujú problematiku životného prostredia za natoľko marginálnu, že nie je potrebné sa jej venovať, alebo sú natoľko arogantné, že je pod ich úroveň reagovať na otázky mimovládnych organizácií,“ vyhlásil Huba.
 
Príspevok Najaktívnejšia v environmentálnej oblasti je poslankyňa SaS Zemanová zobrazený najskôr Hlavné správy.