Berlín 8.apríla 2019 (HSP/Foto:TASR/AP-Jozef Poliak)
 
Cez víkend (6.4.) vyšli do ulíc v Berlíne, Mníchove a ďalších nemeckých mestách desaťtisíce ľudí, demonštrovali a žiadajú, aby byty boli vyvlastnené, mestá ich odkúpili a ponúkali nájomníkom za normálnu výšku nájmu. Nemci už nevládzu platiť drakonickú výšku  nájmu, ktorú si stanovujú súkromné spoločnosti

Ilustračné foto

Vidíme teda jasný a postupný odklon Nemcov od klasického liberalizmu, ktorý obhajujú ešte niektorí politici na Slovensku. Nemci tvrdia (a právom), že verejný záujem stojí nad súkromným záujmom a vyvlastňovanie už nie je tabu ani na Západe. Právo na bývanie je podľa Nemcov základné právo obyvateľov a preto je mechanizmus vyvlastňovania možný vo verejnom záujme.
Tento názorový posun je veľmi pozoruhodný, pretože mantra súkromného vlastníctva sa považovala za základ trhového mechanizmu na Západe, ale očividne sa to mení. Túto mantru opakujú aj slovenskí politici ale vidíme, že to tak celkom nie je a svet sa posúva.
Nemci budú spisovať petície a chcú donútiť štát a mestá, aby byty veľkokapitalistov boli vyvlastnené. Na výsledok tohto vývoja v Berlíne netrpezlivo čakajú ďalšie európske metropoly ako Amsterdam, Paríž , Brussel, kde je situácia obdobná a otvorene sa začína hovoriť o socializovaní spoločnosti.
Na Slovensku je situácia veľmi podobná hlavne v mestách od Bratislavy po Svidník. Ľudia sa musia zadlžovať na celý život a  ak mladí potrebujú byt, musia si kúpiť 3 izbový byt na vyše 100 tisíc eur a zadlžiť sa na 30 rokov. Ale prečo to tak musí byť ? A prečo to umožnili doterajšie elity aj na Slovensku ?
Veď nie je jednoduchšie prenajať si štátny nájomný byt za primeranú výšku nájmu a žiť tam hoci aj po zbytok života a vyhnúť sa tak drakonickému úveru ? Ak primátori slovenských miest a politici hovoria, že nie sú voľné pozemky, tak je na mieste začať uvažovať o vyvlastnení súkromných pozemkov a tam začať stavať nájomné byty pre mladé rodiny ale aj strednú triedu či seniorov.
Doba sa mení a veľmi správnym smerom. Vyvlastnenie sa stane oprávneným mechanizmom štátu v oblasti bývania (a nielen tam). Liberalizmus je na ústupe.
Viktor Béreš, ekonóm a predseda strany NAJ
 
Príspevok NAJ: Liberalizmus v Nemecku začína upadať! Nemci v Berlíne už žiadajú vyvlastnenie bytov, ktoré vlastnia veľkokapitalisti. Prečo sme na Slovensku ticho a tolerujeme, že nám chýbajú nájomné byty? zobrazený najskôr Hlavné správy.