Náhoda? Firma Jána Luntera dostala jeden deň pred župnými voľbami dotáciu od vlády vo výške 248 000 eur

Bratislava 15. novembra 2017 (HSP/Foto:TASR-Branislav Caban)

Už pred voľbami do VÚC sa špekulovalo či je Ján Lunter skutočne nezávislý kandidát, keďže dostal dotáciu, ktorú odklepla Ficova vláda. Na povrch teraz vyplávali ďalšie skutočnosti. Firma Jána Luntera, Alfa Bio dostala len jeden deň pred župnými voľbami dotáciu od ministerstva hospodárstva vo výške 248 000 eur.

Na snímke Ján Lunter

Novozvolený župan Banskobystrického samosprávneho kraja, Ján Lunter o sebe pred voľbami tvrdil, že je nezávislým kandidátom. Jeho tvrdenia však spochybňovali rôzne dotácie od vlády. Lunterova firma Alfa bio totiž v roku 2016 a len 2 dni pred zostavením tretej Ficovej vlády dostala dotácie vo výške takmer 1,5 milióna eur.

Ján Lunter vtedy reagoval takto :
“Dotáciu zo štrukturálnych fondov Európskej únie sme naozaj čerpali – tak ako desiatky slovenských potravinárskych firiem a tisícky firiem, organizácií a projektov na Slovensku. Nezískali sme ju na základe kontaktov a známostí, ale na základe životaschopného projektu. Z dotácie som si nekúpil auto ani dom, ale v súlade s projektom sme ju využili na modernizáciu výrobných procesov a rozširovanie kapacity. To nám umožňuje zamestnať viac ľudí a zvyšovať okrem zisku aj mzdy. Peniaze z Európskej únie sú k dispozícii firmám, ale aj krajom vrátane toho nášho, na to, aby zvyšovali štandard, ktorý poskytujú ľuďom.“

Najnovšie však vyplávala na povrch ďalšia skutočnosť. Firma Jána Luntera dostala 3. 11 . 2017, teda jeden deň pred župnými voľbami ďalšiu dotáciu od vlády, tentokrát vo výške približne 248 000 eur. Ukazuje to centrálny register zmlúv.

Na túto dotáciu upozornil poslanec NR SR Milan Uhrík (ĽSNS), ktorý za tým vidí viac ako len náhodu:
“Firma Jána Luntera, miláčika médií a kandidáta na post banskobystrického župana, dostala deň pred župnými voľbami dotáciu z ministerstva hospodárstva vo výške 248-tisíc eur . Zhodou okolností sa to blíži sume, ktorú minul “nezávislý” Lunter na predvolebnú kampaň.”

Uhrík si myslí, že obyčajní podnikatelia takéto opakované dotácie nemajú šancu získať:
“Vážení poctiví podnikatelia a živnostníci – na koľkých z vás sa usmialo také šťastie, že by ste OPAKOVANE získali státisícové štátne dotácie na podporu svojho podnikania? Proste len tak, ako Lunterovci – pre pekné oči.”
Samuel Gdovin

ZDROJ >>

Komentujte :)