Bratislava 23. apríla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Laurent Cipriani)

Tak ako v prípade referenda o vystúpení Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska z EÚ sa dá očakávať, že účasť vo francúzskych prezidentských voľbách bude hrať dôležitú úlohu, domnieva sa analytik GLOBSEC Policy Institute Tomáš Nagy.

Voliči si vyberajú z hlasovacích lístkov

“Protisystémoví kandidáti totiž ťažia z politickej ‘únavy’ voličov tradičných strán a značne lepšou volebnou disciplínou dokážu efektívne zmazať politický hendikep vyplývajúci z ich kontroverznosti, nedostatku skúseností a slabších štruktúr, prípadne z horšej dostupnosti k finančným zdrojom,” uviedol pre TASR.

Podľa neho neprekvapujúco prioritnou témou sú ekonomická obnova krajiny, posilnenie socioekonomickej kohézie spoločnosti a garantovanie stabilnejšej bezpečnostnej situácie.

V prípade, že podľa analytika zvíťazí kandidát z hlavného politického prúdu, teda Francois Fillon alebo Emmanuel Macron, bude Francúzsko nasmerované k ambicióznejšej zahraničnej politike v medziach súčasných politických štruktúr Európy.

“V prípade víťazstva Marine Le Penovej je možné očakávať všetko – od ráznej politickej korekcie úlohy Francúzska v EÚ až po eventuálne stiahnutie sa Francúzska z niektorých častí euroatlantického integračného rámca, pričom najkritickejší postoj má Le Penová k schengenskej zóne, eurozóne a NATO,” konštatoval Nagy.

Dnes je podľa neho pravdepodobné, že Le Penová získa viac ako pätinu platných hlasov, a tým pádom sa jej účasť v druhom kole zjavne stane dnes večer realitou. “Podstatne dôležitejšou otázkou z pohľadu jej celkového úspechu však zostáva, či bude schopná zdvojnásobiť svoj percentuálny zisk v druhom kole volieb – čo je zdanlivo, pri súčasných vyhliadkach, matematickým predpokladom k úspechu vo voľbách. Už dnes je jasné, že jadro jej elektorátu ju môže teoreticky urobiť víťazkou prvého kola, otázka je, ako veľmi dokáže toto jadro doplniť druhou vlnou voličov v priamom súboji počas druhého kola,” dodal analytik.

Ak v prvom kole francúzskych prezidentských volieb nezíska ani jeden kandidát nadpolovičnú väčšinu hlasov, do druhého kola (7.5.) postúpia tí dvaja, ktorí získali najväčší počet hlasov.