Bratislava 12. marca (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Geert Vanden Wijngaert)

Biela kniha predsedu Európskej komisie (EK) Jeana-Claudea Junckera je reakciou na súčasnú politickú apatiu v krajinách EÚ, ktorá sa viaže k sérii kríz začínajúcich hospodárskou krízou. Pre TASR to povedal analytik GLOBSEC Policy Institute Tomáš Nagy

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker

“Pokračovala dlhovou krízou a neskôr sa pretransformovala na krízu (ne)dôvery v spojitosti s migračnými tlakmi a rozhodnutím Británie opustiť EÚ. Je prirodzené, že kríza plodí dopyt po reflexii, je však neprirodzené, že s touto iniciatívou prichádza EK. Za normálnych okolností by takýto dokument mal byť produktom procesu reflexie samotných členských krajín,” zdôraznil Nagy.

Pre súčasné politické líderstvo Európy je podľa analytika však charakteristické, že konsenzus sa rodí čoraz ťažšie a krajiny sa uspokojujú s riešeniami či návrhmi, ktoré sú postavené “na najnižšom spoločnom menovateľovi”. “Aj preto má text Junckerovej bielej knihy menej normatívny charakter, teda nehovorí explicitne, ako to má byť, ale viac deskriptívnu povahu – predstavuje alternatívy, ako to môže dopadnúť,” vysvetlil analytik.

V praktickej rovine je podľa neho prínos bielej knihy pomerne sporný, pretože v zásade ide o konštatovanie evidentného. “Samotný fakt, že autorstvo bielej knihy prináleží Komisii znamená, že členské štáty si ju nemusia osvojiť spôsobom a v miere, ktorá by znamenala reálnu politickú zmenu,” konštatoval analytik.

Za prítomnosti kolégia eurokomisárov v plenárnej miestnosti šéf EK predstavil začiatkom marca päť scenárov možného vývoja EÚ. Dal pritom najavo, že scenár založený na obmedzení EÚ len na spoločný trh je mu vzdialený. “Sú tu takí, čo chcú z EK spraviť len správcu jednotného trhu. Ja som proti!” uviedol šéf eurokomisie.

Okrem zachovania súčasného fungovania Únie predložil aj dva nové postoje k európskej integrácii, ktoré spočívajú buď v užšej spolupráci časti členských štátov a vytvorení viacrýchlostnej Únie, alebo v zbližovaní členov len v niektorých oblastiach. Dokument EK ponúka aj možnosť širokej a hlbšej integrácie, ktorá by posilnila úlohu EÚ na úkor členských štátov.

Junckerova biela kniha o budúcnosti Únie je adresovaná lídrom členských štátov s výnimkou Spojeného kráľovstva, ktorí sa stretnú 25. marca na summite v Ríme pri príležitosti 60. výročia podpisu Rímskych zmlúv. Hlavnou témou bude vývoj spoločenstva po brexite. Do konca marca sľúbila britská premiérka Theresa Mayová formálne požiadať o odchod z Únie aktivovaním článku 50 Lisabonskej zmluvy.