Nadzvukové lietadlá pre osobnú prepravu? Boom má vystriedať starší Concorde

Denver 7. decembra 2017 (HSP/Foto: screenshot z YouTube)

Americký start-up Boom Supersonic získal investíciu od spoločnosti Japan Airlines vo výške 10 miliónov dolárov v snahe vybudovať nadzvukové osobné lietadlo v hodnote cca 200 miliónov dolárov, ktoré podľa tvrdení bude rýchlejšie, tichšie a dostupnejšie ako lietadlo Concorde, píše Reuters
Model nadzvukového osobného lietadla typu X

Boom Supersonic má už 76 predbežných objednávok pre 55-miestne lietadlo, ktoré by malo uzrieť svetlo sveta v roku 2020 a skrátiť čas letu z New Yorku do Londýna na tri hodiny a pätnásť minút tým, že dosiahne rýchlosť až 2,2 Mach, čo je o 10% rýchlejšie ako Concorde.
Druhá najväčšia letecká spoločnosť v Japonsku má na základe investície, ktorou sa zdokonalí dizajn lietadla, možnosť zakúpiť si až 20 lietadiel Boom.
Stále sa však diskutuje o tom, či zaviesť pravidelné nadzvukové lety, ktoré boli v USA zakázané v roku 1973 Federálnou leteckou správou kvôli zvukovým nárazovým vlnám. Boom tvrdí, že jeho lietadlo vytvorí najmenej trikrát tichší tresk ako Concorde a letenka by bola o 75% lacnejšia v porovnaní s Concorde a porovnateľná so súčasnými letenkami v obchodnej triede. Negatívom však sú vysoké prevádzkové náklady a spotreba paliva a nízka kapacita.
Nadzvukové trysky by spoločnosti Boom dodávali General Electric Co, Honeywell International Inc. a holandská TenCate Advanced Composites.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)