Bratislava 30. júla 2019 (HSP/Foto:TASR-František Iván)

Rakúsky maloobchodný reťazec Billa, ktorý na Slovensku prevádzkuje viac ako 130 predajní doposiaľ neuhradil vysokú pokutu, ktorú mu stanovili veterinári za viaceré prípady, keď mala spoločnosť na predajných pultoch potraviny po dátume minimálnej trvanlivosti

Ilustračné foto

Štátna veterinárna a potravinová správa nedávno  rozhodla o pokute vo výške milión eur pre spoločnosť Billa, ktorá mala na úhradu 15 dní, no aj po uplynutí tejto lehoty sankciu neuhradila, informujú Hospodárske noviny.

Vysokú pokutu udelili veterinári reťazcu za opakované porušovanie nariadení stanovených v zákone o potravinách po tom, čo v jednej z prevádzok v Bratislave objavili piškóty a lieskové orechy po dátume minimálnej trvanlivosti.

Táto pokuta bola jedna z prvých, ktorá bola udelená na základe nových pravidiel po novele z dielne koaličných poslancov, ktorá platí od mája tohto roka.

“Kontroly všetkých štátnych orgánov rešpektujeme, majú však byť opodstatnené a nezaujaté. Proti nespravodlivým rozhodnutiam a zákonom v rozpore s Ústavou Slovenskej republiky a právom Európskej únie, za aké ich považujeme, sa musíme brániť všetkými zákonnými cestami,“ povedala pre Hospodárske noviny hovorkyňa spoločnosti Billa Kvetoslava Kirchnerová.

Boj medzi Matečnou a obchodníkmi

Medzi obchodnými reťazcami a štátom je v poslednom období pomerne napätý vzťah týkajúci sa hlavne cenotvorby pri potravinách. Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (SNS) kritizuje reťazce, že doslova vykorisťujú svojich dodávateľov a v porovnaní s inými členskými štátmi EÚ na Slovensku umelo nastavujú vyššie ceny niektorých komodít.

Slovenská aliancia moderného obchodu (SAMO) k tomu minulý týždeň vydala stanovisko s tým, že nerozumie neustálym útokom zo strany ministerstva pôdohospodárstva. Ceny potravín podľa obchodníkov totiž zásadným spôsobom ovplyvňuje aj legislatívne prostredie a na to nemajú vplyv obchodníci, ale práve agrorezort, vláda a parlament.

Obchodníci dodávajú, že od začiatku roka 2019 prudko stúpli ceny energií, rekordne sa zvýšili príplatky za prácu v noci, cez víkend a sviatok, výrazne sa zvýšila minimálna mzda a v SR je takmer najvyššia DPH na potraviny v celej EÚ.

“To, že ceny potravín na Slovensku rástli rýchlejšie ako v iných krajinách V4 nie je vplyvom obchodníkov, ale dôsledkom toho, že štátna podpora pre slovenských poľnohospodárov a potravinárov je najnižšia z krajín V4. Práve v prípade bravčového mäsa sa naplno ukázal efekt nesebestačnosti kvôli podvýživenosti celého sektora. Z dôvodu afrického moru ošípaných sa zdvihla celosvetovo cena bravčového mäsa, pretože nastal veľký výpadok na trhu,” pokračoval Krajčovič.

Ministerstvo pôdohospodárstva naopak v stredu uviedlo, že sú to práve obchodníci, ktorí ženú ceny potravín nahor a slovenskí potravinári čelia podľa agrorezortu neustálemu tlaku dodávať im za nižšie ceny.

„Ceny potravín na Slovensku rástli v júni najvyššie spomedzi všetkých krajín V4. V Česku, v Poľsku a ani v Maďarsku ceny nestúpli tak vysoko ako u nás. Zdražovanie pritom vôbec neodzrkadľuje ceny, za ktoré nakupujú reťazce potraviny od dodávateľov v SR. Dodávatelia sú naopak dlhodobo tlačení zľavovať zo svojich cien, čo im bráni dostatočne investovať do nových technológií, slušne zaplatiť zamestnancov a pokrývať rastúce ceny surovín. Opäť sa potvrdzuje, že obchodníci zneužívajú svoju dominantnú silu na úkor spotrebiteľov a dodávateľov,“ uviedla ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná.

Stiahnutý časopis Zem a Vek

Nadnárodný reťazec Billa bol v centre pozornosti aj v júli minulého roka. Zo svojich pultov totiž stiahol časopis Zem a Vek. Za rozhodnutie kompetentných čelil značnej kritike.

Mainstreamove médiá v tom čase však nedokázali rozdýchať vlnu kritiky. Hospodárske noviny napísali článok, v ktorom nepriamo vyzývali ľudí, aby písali pochvalné komentáre.

Novinárka Petronela Ševčíkova chcela kritikom zrejme “zavrieť ústa,” a vyzývala Billu, aby si na stránke urobila poriadok: “Bolo by na mieste, aby sa komunikácie na stránke chytil odborník na krízovú komunikáciu, ktorý by postupne vyvážil pohľad a skoncoval s trollmi a hejtermi. Situáciu dnes Billa nemá pod kontrolou. A to v kontexte rozhodnutia, ktoré urobila, si nezaslúži (viac v článku).

Jaroslav Zajac

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj