Kyjev 13. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Efrem Lukatsky)

Ukrajinská poslankyňa a bývalá vojačka Nadija Savčenková vystúpila zo strany Vlasť expremiérky Julije Tymošenkovej. Hoci sa tak stalo už koncom októbra, vedenie tohto politického subjektu to oficiálne oznámilo až dnes, informuje spravodajská stanica Slobodná Európa (RFE/RL).

Na snímke Nadija SavčenkováNa snímke Nadija Savčenková

Oznámenie prišlo deň po tom, ako Savčenková potvrdila, že sa stretla v bieloruskom hlavnom meste Minsk s lídrami proruských separatistov Alexandrom Zacharčenkom a Igorom Plotnickým, ktorí operujú v samozvanej Doneckej ľudovej republike (DĽR) a Luhanskej ľudovej republike (LĽR) na východe Ukrajiny.

Savčenková je podľa hovorkyne strany naďalej členkou jej parlamentnej frakcie, ale svoju politickú aktivitu bude sústreďovať na vlastnú “občiansku platformu” a čoskoro “odštartuje kariéru nezávislej poslankyne”. Plánuje pokračovať v úsilí o oslobodenie Ukrajincov, ktorých zadržiavajú proruskí separatisti.

Savčenková (35), ktorú v roku 2014 uväznili v Rusku a neskôr odsúdili na 22 rokov odňatia slobody v súvislosti s usmrtením dvoch novinárov na nepokojnom východe Ukrajiny, sa vrátila do vlasti koncom mája, keď jej po dlhom vyjednávaní medzi Moskvou a Kyjevom udelil ruský prezident Vladimir Putin milosť.

Ukrajinka odmietla tvrdenie, že jej stretnutie v Minsku bolo krokom k legalizácii “teroristov”, píše RFE/RL. Podľa nej bola táto iniciatíva zameraná na určenie približného počtu osôb zadržiavaných oboma stranami. Savčenková označila stretnutie za pozitívne a bez uvedenia termínu dodala, že budú nasledovať ďalšie.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.