Bratislava 14. októbra 2018 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)
 
Navýšenie rozpočtu pre Ministerstvo obrany SR o 581 miliónov eur na rok 2019 je dobrou správou, nie však systémovým opatrením. Uviedol to pre agentúru SITA bezpečnostný analytik a riaditeľ Slovenského inštitútu pre bezpečnostnú politiku Jaroslav Naď

Ilustračné foto

Podľa jeho slov ide predovšetkým o modernizačné projekty a výdavky s nimi súvisiace, ako o systémové opatrenia, ktoré by zastabilizovali celkové problémy rezortu obrany. Ministerstvo obrany SR okrem zastaralej techniky musí riešiť aj nedostatok personálnych kapacít, pretože v súčasnosti pôsobí v Ozbrojených silách približne 12 300 profesionálov. Naď sa preto domnieva, že finančné prostriedky musia byť využité aj zatraktívnenie vojenskej služby ako takej, pretože novú techniku nebude mať prakticky kto obsluhovať. Vláda SR v stredu schválila celkový rozpočet na najbližšie tri roky, rezort obrany si polepší v roku 2019 až o 581 miliónov eur, pričom Slovensko tiež v predstihu dodrží záväzky voči Severoatlantickej aliancii, keď budú výdavky na úrovni 1,66 miliardy eur predstavovať až 1,71 percenta hrubého domáceho produktu (HDP). Úroveň 1,6 percenta HDP sme pritom avizovali až v roku 2020.
„Financie navyše na obranu sú veľmi dobrou správou pre Alianciu, ale aj našich vojakov, pretože môžeme obmeniť zastaralú techniku. Na druhej strane si myslím, že by malo ministerstvo investovať aj do systémových opatrení, ktoré sú len vyústením toho, že sa roky potrebné opatrenia v obrane odkladali bokom,“ povedal Naď. „Ak vynecháme systémové kroky, môže sa stať, že koniec koncov nebude mať kto novú techniku obsluhovať. Vojenčina nie je v súčasnosti práve vyhľadávaným zamestnaním a poddimenzované počty profesionálnych vojakov sú toho jasným dôkazom. Tiež musíme doplniť, že výdavky sa navýšia, ale drvivá väčšina týchto zdrojov pôjde na nové supersonické stíhačky, radary či transportéry,“ doplnil analytik.
Naď sa tiež domnieva, že vládna koalícia nepostupuje v súlade so schváleným Dlhodobým plánom rozvoja Ozbrojených síl SR do roku 2030. „Ukazuje sa, že vládou schválený materiál je po roku platnosti už zrejme neaktuálny. Nepostupuje sa podľa neho ani pri modernizačných projektoch, a ani pri rozpočtových výdavkoch,“ uzavrel Naď.
Ministerstvo obrany SR v súčasnosti už finalizuje projekt nadzvukového letectva či obrnených transportérov. Okrem tejto techniky majú vojakom pribudnúť aj nové radarové systémy, či menšie transportéry 4×4.
 
Príspevok Naď: Väčší rozpočet na obranu je dobrou správou, nie však systémovým zlepšením zobrazený najskôr Hlavné správy.