Bratislava 19. decembra 2018 (HSP/Foto:SITA-Diana Černáková)
 
Prezident SR Andrej Kiska má problém. Dobehla ho jeho minulosť. Pred dvadsiatimi rokmi netušil, že bude raz prezidentom, a preto bezstarostne „podnikal“ tak ako iní kmotri z Popradu aj v oblasti nehnuteľností s tým, že sa to všetko akosi premlčí. Ibaže, nepremlčalo sa a už sa ani nepremlčí, lebo o tom vie celý štát. A pribúdajú stále nové a nové skutočnosti

Na snímke prezident SR Andrej Kiska

Do celkového obrazu o prezidentovom podnikaní s pozemkami pribudli ďalšie kamienky, keď investigatívci z Pravdy uverejnili ďalší článok, ktorý tne rovno do živého. Ukázalo sa, že Kiska poskupoval vo Veľkom Slavkove viacero pokútne vydržaných pozemkov od ľudí, o ktorých Pravda tvrdí, že mali byť blízki popradskému podsvetiu.
Malo ísť o firmy a ľudí, ktorí mali kontakty na vtedajšieho popradského mafiánskeho bossa Ondreja Žembu blízkeho Mikulášovi Černákovi a Milana Reichela, ktorý bol tiež spájaný s podsvetím. „Každý kto niečo v Poprade znamenal, danú skupinu vtedy dobre poznal,“ povedal pre Pravdu zdroj, ktorý pozná pomery v Poprade.
Okrem dvoch pochybne vydržaných pozemkov, ktoré Kiska kúpil od firmy Agras, v rovnakom čase kúpil v Slavkove aj ďalších osem pozemkov s celkovou rozlohou šesťtisíc metrov štvorcových od firmy Stavrea, ktorej konateľ pracoval pre Kisku a poznal sa s ľuďmi z popradského podsvetia. Tých pozemkov teda Kiska skúpil spolu až desať v súhrnnej výmere 18 tisíc metrov štvorcových, pričom aj v týchto prípadoch môže ísť o podobné podvody na drobných vlastníkoch, ako v prípade Jána Franca.
Z celkového kontextu a z nových faktov je čoraz jasnejšie, že Kiskova argumentácia, že on netušil o mafiánskom pozadí nehnuteľností, ktoré kupuje, je absolútne nedôveryhodná. Navyše, medzitým viackrát zmenil svoju výpoveď, potom ako vyšli na svetlo sveta nové skutočnosti. Pôvodne tvrdil, že učastníkov transakcie nepoznal, že pozemok na druhej strane cesty si bol pozrieť až po prvej kúpe, že s pozemkami nepšekuloval, že o Francovom pozemku sa dozvedel z novín…
V Poprade je existencia a pôsobenie miestnej pozemkovej mafie verejným tajomstvom. Nedalo sa utajiť, že v 90. rokoch sa pozemky vo veľkom vydržiavali a tí, čo v Poprade niečo znamenali, si mohli z nich vybrať. „Po prípade pána Franca sa na NAKA obrátili viacerí ľudia s tým, že ich tiež obtiahli. Veď v tom čase neboli vo Veľkom Slavkove žiadne voľné pozemky s výhľadom na Tatry, všetko malo svojich vlastníkov. Išlo sa pochybnými vydržaniami pre vopred vybraných kupcov,“ povedal pre Pravdu zdroj, ktorý je oboznámený s dianím okolo pozemkov vo Veľkom Slavkove.
To, že Kiska spor s Francom na súde prehral a rozhodol sa neodvolať, nemení nič na možnej trestnoprávnej rovine, uzatvára Pravda. Vyšetrovatelia z NAKA riešia vec už v širšom kontexte, zaoberajú sa aj ďalšími podobnými prípadmi, výpovedí svedkov aj poškodených pribúda. A čoraz viac ľudí si kladie tú istú otázku ako poslanec Anton Hrnko: Čo Kiska ešte robí v Prezidentskom paláci?
Skúšali sme sa dovolať do Prezidentského paláca, aby sme si overili fakty, ale už tretí deň tam telefóny zvonia a nikto ich nedvíha…
Ivan Lehotský
 
Príspevok Nad Kiskom sa zbiehajú čierne mraky. Vydrží až do konca volebného obdobia? zobrazený najskôr Hlavné správy.