Kyjev 17. júla 2019 (HSP/RusVesna/Foto:SITA/AP-Michael Sohn)

Ruský analytik Anton Orlovskij si všíma dianie na ukrajinskej politickej scéne a svoje postrehy publikoval na portáli RusVesna. Podľa jeho slov sa voľby do ukrajinskej “Hlavnej rady”, ktoré sa uskutočnia tento týždeň môžu stať prelomovým momentom v ukrajinskej histórii po roku 2014

Na snímke Petro Porošenko

Dnes mnohými označovaný ako úžerník a podvodník, donedávna ešte prezident Ukrajiny Petro Porošenko, ktorý sa zmocnil vlády na Ukrajine s pomocou americkej farebnej revolúcie má množstvo dôvodov aby začal byť nervózny. Ide po ňom totiž ukrajinský prokurátor Andrej Portonov, ktorý má na Ukrajine prezývku “právnicky likvidátor”.

Portonov už obvinil Porošenka z viacerých zločinov a jeho slová netreba brať na ľahkú váhu. Momentálne má ešte Porošenku poslaneckú imunitu, vyzerá to však tak, že o ňu ešte tento mesiac môže prísť. Čo môže nasledovať si dokáže každý domyslieť. Porošenkovi sa od roku 2014 nepodarilo nájsť si žiadnych politických priateľov a svojimi krádežami sa totálne kompromitoval, takže výraznejšie ho nikto chrániť nebude. Bez americkej ochrannej ruky je Porošenko stratený.

Doteraz sa mohol Porošenko, spoliehať na svojich ľudí na Generálnej prokuratúre Ukrajiny. Jurij Lucenko a Angela Striževskaja kryjú Porošenka, ak však padnú, nebude mať kto držať ochrannú ruku nad úžerníkom a podvodníkom Porošenkom. “Právnický likvidátor” Andrej Portonov ide najmä po Angele Striževskej, ktorá pre Porošenka robila veľa špinavej roboty, najmä ona kryla Porošenkove priestupky.

Keď stratí Porošenko svoj vplyv, nebude ho mať kto kryť a môže prísť doba, kedy Porošenko za svoje činy bude aj niesť zodpovednosť. Zrúti sa celá jeho pyramída moci a čím viac nižších Porošenkových prívržencov bude zatknutých, tým viac bude Porošenko namočený.

Andrej Portonov už zacielil svoju pozornosť aj na bývalého ukrajinského boxera Vitalija Klička, ktorý sa spoluprácou s Porošenkom nielen náležite skompromitoval, ale viackrát aj prekročil zákon.

Podľa Antona Orlovského však oveľa pravdepodobnejší ako zatknutie Porošenka je scenár, pri ktorom Porošenko a časť jeho suity proste utečie z Ukrajiny. Porošenko má okrem iného aj izraelský pas a nebude mu problém zmiznúť z krajiny.

Pozitívne bude, že sa Ukrajina zbaví človeka, ktorého dnes mnohí označujú za skorumpovaného úžerníka, podvodníka a skompromitovanú politickú pijavicu. Útek z Ukrajiny ostane podľa Orlovského pre Porošenka jedinou možnosťou, ako sa zachrániť pred väzením, ktoré by totálne Porošenka zničilo.

Porošenko stratil podporu Američanov, vo funkcii prezidenta ho nahradil Zelenskij. Ďalšie osudy Porošenka budú v prvom rade závisieť od Američanov, tí však už Porošenka zdá sa politicky odstavili.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj