Wisconsin 17. marca 2017 (HSP/breitbart/Foto:Screenshot:YouTube)

V novom videu študenti Univerzity vo Wisconsine pripúšťajú, že moslimovia by nemali byť nútení vykonať prácu, ktorá je v konflikte s ich náboženstvom. Zároveň nevedia odpovedať, či kresťania majú rovnaké právo.

Nezisková organizácia Aliancia obhajujúca slobodu (ADL) publikovala video, ktoré sa rýchlo stalo virálnym. Študentom dávajú otázky, ako napríklad, či súhlasia s tým, že návrhárka Sophie Thealletová má právo neposkytnúť šaty pre Melaniu Trumpovú.

V novom videu, študenti Univerzity vo Wisconsine pripúšťajú, že moslimovia by nemali byť nútení vykonať prácu, ktorá je v konflikte s ich náboženstvom

Študenti sa zhodli, že Theallet a ďalší návrhári, ktorí odmietli poskytovať svoje služby pre rodinu prezidenta Donalda Trumpa, majú absolútne právo odmietnuť túto prácu, keď je proti ich presvedčeniu.

Rovnako dostali otázku, či má moslimská speváčka právo odmietnuť spievať v kresťanskom kostole, ak by ju o to požiadali.

Znovu, študenti presvedčene súhlasili, že moslimská speváčka má mať právo odmietnuť spev v kresťanskom kostole.

„Áno, ak je to proti tvojim náboženským hodnotám, myslím, že by si mal mať právo odmietnuť takú žiadosť,“ hovorí jeden zo študentov.

Rovnako sa študenti zhodli na tom, že zákon, ktorý by nútil moslimov spievať v kresťanskom kostole, by nemal existovať.

Na druhej strane, keď sa tých istých študentov opýtali, či kresťanský fotograf má mať právo odmietnuť fotenie svadby homosexuálov, odrazu stíchli a nevedeli odpovedať.

Práve fotografka z Wisconsinu, Amy Lawsonová, sa súdi so štátom, ktorý ju núti fotografovať aj svadby párov rovnakého pohlavia. Pokuty za takúto „diskrimináciu“ sa v rôznych štátoch líšia, ale môžu dosiahnuť aj stovky tisíc dolárov.

Známy je prípad kresťanov z Oregonu, ktorí prevádzkovali cukráreň Sweet Cakes a odmietli predať tortu na svadbu lesieb. Verdikt súdu – vinní a povinní zaplatiť 135 000 dolárov za „emočnú ujmu.“