Washington 7. októbra 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Patrick Semansky)

Riziko recesie v USA sa zvyšuje, pričom hlavným nebezpečenstvom ohrozujúcim ekonomiku je obchodná vojna Trumpovej administratívy s Čínou, vyplýva z prieskumu Národnej asociácie podnikových ekonómov (National Association for Business Economics, NABE)

Na snímke Donald Trump

NABE očakáva výrazne spomalenie rastu ekonomiky USA v tomto aj budúcom roku, čo zvyšuje obavy z potenciálnej recesie koncom budúceho roka.

Podľa nového prieskumu NABE medzi skupinou 51 prognostikov rast ekonomiky sa tento rok spomalí na 2,3 % z 2,9 % vlani. NABE ešte vo svojej júnovej predpovedi počítala s expanziou o 2,6 %. V roku 2020 by hrubý domáci produkt mal stúpnuť o 1,8 %.

Experti považujú pravdepodobnosť recesie v najbližších 12 mesiacoch za malú. Avšak existuje väčšie riziko, že ekonomika upadne do recesie koncom budúceho roka.

Hlavnými rizikami ohrozujúcimi ekonomiku USA sú nárast protekcionizmu, neistota týkajúca sa obchodnej politiky a spomalenie expanzie globálnej ekonomiky, uviedol hlavný ekonóm Oxford Economics pre USA Gregory Daco. Viac než polovica expertov uviedla, že najväčším rizikom sú obchodné konflikty.

Podľa oslovených expertov existuje len 7 % pravdepodobnosť, že recesia sa začne už v tomto roku. Šanca, že sa začne do polovice roka 2020, je podľa nich 24 %, a 47 % že sa začne do konca roka 2020. Pravdepodobnosť, že ekonomika USA sa dostane do recesie niekedy medzi začiatkom a polovicou roka 2021, je podľa nich 69 %.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj