Bratislava 4. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Lukáš Grinaj)

Minister obrany Peter Gajdoš (nominant SNS) predstavil dnes na rokovaní vlády celkové početné stavy vojakov a zamestnancov armády, ako aj vojenských zbraňových systémov a bojovej techniky ku koncu roka 2018. Jeho návrh kabinet schválil.
Minister obrany Peter Gajdoš

K 31. decembru 2018 by mal celkový početný stav vojakov a zamestnancov OS SR predstavovať 21.551 osôb. Z toho by malo byť 17.501 profesionálnych vojakov, vojakov v zálohe povolaných na pravidelné cvičenie a vojakov dobrovoľnej vojenskej prípravy. Ministerstvo pritom navrhuje zvýšiť počty v ozbrojených silách o 130 profesionálnych vojakov.
“Dôvodom je reorganizácia 21. zmiešaného mechanizovaného práporu Trebišov vytvorením organizačného prvku tankového práporu, reorganizácia 22. mechanizovaného práporu Michalovce vytvorením ženijnej čaty, reorganizácia zásobovacej základne II Martin vytvorením strážnych jednotiek v muničných skladoch,” skonštatovalo ministerstvo v materiáli. Minister Gajdoš žiada o 40 vojakov viac aj na plnenie úloh ministerstva či vojenskej polície.
V prípade bojovej techniky schválila vláda zvýšenie počtu samohybných kanónových húfnic zo 16 na 24 a bojových vozidiel pechoty z 159 na 169. Ide o počty vyplývajúce z Dlhodobého plánu rozvoja obrany s dôrazom na výstavbu a rozvoj Ozbrojených síl Slovenskej republiky s výhľadom do roku 2030.
Podľa schváleného materiálu by slovenská armáda k 31. decembru budúceho roka mala disponovať 12 bojovými lietadlami, 14 viacúčelovými vrtuľníkmi, 22 bojovými tankami, 169 bojovými vozidlami pechoty, siedmimi protitankovými kompletmi, šiestimi protilietadlovými raketovými kompletmi či 58 mínometmi.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.